Kërko Për

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

Shifër rekord shikuesish për ndeshjen e futbollit të femrave në Spanjë

Postuar: 18/03/2019 - 19:14

Një numër rekord shikuesish prej 60,739 vetësh u regjistruan dje në ndeshjen e futbollit të femrave mes Barcelonës e Atletico Madrid, në stadiumin e këtyre të fundit Wanda Metropolitano, që përfundoi 2-0 për Barcelonën.
 
Dy skuadrat kryesojnë ligën e parë të femrave në Spanjë dhe me fitoren e djeshme vajzat e Barcelonës iu afruan në tre pikë udhëheqësve Atletico.
 
Rekordi i mëparshëm i futbollit të femrave mbahej nga Athletic Bilbao me 48,121 shikues në përballjen e tyre për kupë me Atletico në stadiumin San Mames në janar.
 
Por dhe në Angli një shifër prej 45,423 shikuesish mbushën stadiumin e Wembley në finalen e kupës së femrave ku Chelsea mundi rivalet e Londrës, Arsenal, 3-1. 
 
Ndërsa rekordi absolut për një ndeshje të futbollit të femrave është ende 90,185 në vitin 1999 në finalen e kupës së botës mes SHBA e Kinës, e luajtur në stadiumin Rose Bowl në Kaliforni.

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 17/06/2019 - 10:29

Irani ka kërkuar nga ambasadori britanik që të paraqitet në Ministrinë e Jashtme në Teheran dhe të shpjegojë qëndrimet e fundit lidhur me sulmet ndaj dy anijeve.

Postuar: 17/06/2019 - 08:58

Dy avionë të vegjël, njëri prej të cilëve po përpiqej të ulej në aerodromin nga i cili avioni tje

Postuar: 17/06/2019 - 08:23

Diplomati amerikan, Matthew Palmer pohon se Rusia është duke bllokuar shumë procese në Ballkanin

Postuar: 17/06/2019 - 08:01

Presidenti i Turqisë, Recep Tayyip Erdoğan ka deklaruar se “Ne kemi zgjedhur të luftojmë pë

Postuar: 16/06/2019 - 11:58

Një tërmet i fuqishëm prej 7.4 shkallësh të Rihterit i ka goditur Ishujt Kermadek, të cilët ndodh

Postuar: 15/06/2019 - 20:09

Udhëheqësja e njësisë administrative autonome kineze Hong Kong, Carrie Lam, është detyruar të t

Postuar: 15/06/2019 - 20:01

Qeveria italiane ka kaluar dekretin e ri të sigurisë sipas të cilit grupet jo-qeveritare dhe ba