Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

Çeki, kandidati për kryeministër përballet me dosjet e komunizmit

Çeki, kandidati për kryeministër përballet me dosjet e komunizmit

Postuar: 12/10/2017 - 17:30

Gjykata kushtetuese e Sllovakisë ka urdhëruar zyrat vartëse të hetojnë përsëri pretendimet se njeriu që duket se do të jetë kryeministri i ardhshëm i Çekisë, Andrej Babis, ka bashkëpunuar me policinë sekrete të ish-Çekosllovakisë gjatë kohës së epokës komuniste.
 
Vendimi u dha nga gjykata e qytetit lindor Kosice pas kërkesës së Institutit të Kujtimeve Kombëtare të Sllovakisë, ku gjendet dhe dosjet sekrete të të lindurit në Slovaki Andrej Babis, që tashmë është milioner dhe politikan në Çeki.
 
Disa nga dosjet janë shkatërruar por instituti thotë se 12 kanë mbijetuar dhe mbajnë provat se Babis ka qenë agjent i komunistëve.
 
Babis e mohon faktin dhe gjykatat sllovake kanë thënë më parë se për akuzat nuk ka prova.
Partia e Babis, ANO është favorite për të fituar zgjedhjet e ardhme të Çekisë javën që vjen, që do t’i jepnin atij postin e kryeministrit. Për të pastruar reputacionin e tij, Babis duhet të padisë ministrinë e brendshme sllovake.
 

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 
Total votes: 5

Lajme nga e njejta kategori

Serbi, Rusia kërkon status diplomatik për bazën humanitare

Postuar: 17/10/2017 - 16:16

Rusia raportohet se po shton presionin ndaj Serbisë për t’i dhënë status diplomatik bazës së saj të re në Nish, për të cilën SHBA thotë se mund të kthehet në një qender spiunazhi.
 
Siri, forcat kurde marrin bastionin e ISIS, Raka

Postuar: 17/10/2017 - 16:13

Frocat Demokratike Siriane (SDF), një aleancë e luftëtarëve kurdë e arabë e mbështetur nga SHBA, shpalli sot kapjen e qytetit të Rakas nga militantët e ISIS, pas operacionit n
Katalonia, Spanja nis arrestimet e liderëve separatistë

Postuar: 17/10/2017 - 16:11

Një gjykatës spanjoll vendosi sot burgosjen e dy anëtarëve kryesorë të lëvizjes së pavarësisë së Katalonjës.
 
Maltë, vrasja e gazetares/ I biri denoncon shtetin mafioz

Postuar: 17/10/2017 - 16:10

I biri i gazetares investigative të vrarë mbrëmë me bombë në makinë në Maltë denoncoi sot atë që quante "shtet mafioz" të vendit të tij.
 
Zjarret në Spanjë e Portugali, numri i viktimave arrin në disa dhjetra

Postuar: 16/10/2017 - 17:04

Të  paktën 31 njerëz raportohet të kenë vdekur në një seri zjarresh in Portugali, në rajonin kufitar të Galicia, njoftonte agjencia e mbrojtjes civile të vendit.
Zgjedhjet Austri: Sebastian Kurz pritet të bëhet lideri më i ri

Postuar: 16/10/2017 - 17:03

31 vjecari Sebastian Kurz duket se do të jetë kancelari i ri i Austrisë, teksa partia e tij e djathtë, fitoi shumicën e votave të dielën.
Ushtria e Irakut hyn në rajonet kurde të Kirkuk

Postuar: 16/10/2017 - 17:01

Ushtria e Irakut ka avancuar sot në rajonet kurde pranë fushave të naftës në Kirkuk, në një përshkallëzim të tensioneve pas referendumit kurd të pavarësisë.