Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

Çeki, vota presidenciale vë përballë filo-rusin Zeman me pro-evropianin Drahos

Çeki, vota presidenciale vë përballë  filo-rusin Zeman me pro-evropianin Drahos

Postuar: 13/01/2018 - 18:46

Presidenti aktual i Çekisë, Milos Zeman mori më shumë vota në raundin e parë të zgjedhjeve presidenciale, por ndjekësi i tij Jiri Drahos bëri që zgjedhjet të kalojnë në raundin e dytë final teksa janë numëruar më shumë se 96 për qind e votave.
 
Lidhjet e afërta të Zeman me Rusinë dhe Kinën kanë ndarë opinionin publik, teksa jë pjesë e madhe e elektoratit favorizojnë kandidatët pro-evropianë, mes të cilëve dhe 68-vjeçarin akademik Drahos. 
 
Presidentët në Çeki kanë fuqi ekzekutive të kufizuara por Zeman dhe pararendësit e tij kanë peshë në debatet publike dhe janë vendimtarë në formimin e qeverive, proces në të cilin Çekia ndodhet aktualisht.
 
Drahos ka fituar të paktën 26.4 për qind të votave kurde Zeman kryesoi me 39.0 për qind, dhe duke mos arritur pragun prej 50 për qind, do të përballen kokë më kokë në raundin final.
 
Disa kandidatë të tjerë me ide të ngjashme me Drahos arritën më shumë se 10 për qind të votave, që sugjeron se mbështetësit e tyre mund të japin mbështetjen për të në raundin eliminator të  26-27 janarit. 
“Rezultati duket i mirë. Milos Zeman dhe këshiltlarët e tij tani i pret vota më e vështirë”, tha Drahos për mbështetësit në Pragë.
Vota konsiderohet si një referendum për 73-vjeçarin Zeman, në post prej vitit 2013, i cili ka kritikuar emigracionin nga vendet myslimane.

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 
Total votes: 5

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 16/01/2018 - 08:06

Presidenti turk Reçep Tajip Erdogan paralajmëroi dje SHBA se po “luan me zjarrin” në lidhje me krijimin dhe trajnimin e forcës kurde të sigurisë në kufirin jugor të vendit të tij.

Tronditet bota muzikore, vdes solistja irlandeze e  Cranberries, Dolores O'Riordan

Postuar: 15/01/2018 - 20:33

Këngëtarja e grupit të njohur irlandez Cranberries, Dolores O'Riordan ka vdekur sot papritur në një hotel në moshën 46 vjeçare, njoftoi publicisti i saj. 
PE i jep një shans Italisë për të marrë agjencinë e ilaçeve të BE

Postuar: 15/01/2018 - 20:06

Edhe pse shanset duken të pakta, anëtarët italianë të Parlamentit Evropian kanë një tjetër shans për të ndaluar kalimin e agjencisë së lakmuar të medikamenteve të BE në Amster
Itali, Matteo Salvini: Të rihapen dhe taksohen shtëpitë publike

Postuar: 15/01/2018 - 19:55

Matteo Slavini, lider i të djathtës radikale të Italisë, në koalicion me Silvio Berlusconi, propozoi sot rihapjen dhe taksimin e shtëpive publike për t’i dhënë fund pros
Fushata Itali, Lëvizja 5 Yje: Fitoren na e fali Renzi

Postuar: 15/01/2018 - 19:46

Partia kryesuese në garën elektorale italiane Lëvizja 5 Yje, tha sot se ish-kryeministri i majtë Matteo Renzi u ka falur tashmë fitoren me referendumin e reformave marsin e sh
Intervista, Sharon Stone pranon ngacmimet në Hollywood dhe mbijetesën pas hemoragjisë cerebrale

Postuar: 15/01/2018 - 19:00

Aktorja e njohur amerikane Sharon Stone ka thënë dje në një intevistë televizive se ofertat e punës për të u zhdukën pas një hemorragjie cerebrale që ajo kaloi, pasi konsidero
Amerikanët kujtojnë liderin e të drejtave civile Martin Luther King

Postuar: 15/01/2018 - 17:43

Amerikanët festuan në fundjavë Ditën e Martin Luther King Jr., duke nderuar njeriun që personifikon lëvizjen e të drejave civile në SHBA dhe që kuptoi se suksesi i saj varej n