BREAKING NEWS

Kryeministri Rama sulmon ashpër Bashën nga Kongresi i PS: Je kundërshtari më i ulët ...

Kryeministri Rama sulmon ashpër Bashën nga Kongresi i PS: Je
x

Bota

12 të vdekur dhe qindra të plagosur në Turqi nga tërmeti/ Kosova reagon menjëherë: Jemi të gatshëm që…

12 të vdekur dhe qindra të plagosur në Turqi nga tërmeti/

Një tërmet me magnitudë 6.8 të shkallës Rihter, është ndjerë në pjesën lindore të Turqisë. Deri tani raportohet se kanë vdekur 12 persona dhe janë me qindra të plagosur.

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi ka ofruar ndihmën e forcave operacionale të vendit për Turqinë. Thaçi ofron ndihmë për të nxjerrë nga rrënojat personat që janë zënë poshtë, ndërsa shton se lutjet e tij shkojnë për familjet e viktimave e të plagosurve.

Thaçi shkruan:

“Lutjet tona shkojnë për familjet e viktimave dhe të plagosurve nga tërmeti që goditi Elazigun. Kosova është e gatshme të dërgojë ndihmë të menjëhershme dhe të jetë në krah të njerëzve dhe qeverisë së Turqisë në këto momente tragjike,”.