Kërko Për

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

5 lëkundje të fuqishme tërmeti, jepet alarmi për cunam

Postuar: 10/09/2018 - 13:03

Një seri tërmetesh u ndjenë nëpër Zelandën e Re gjatë 24 orëve të fundit, duke ngjallur frikën për një cunam të mundshëm te të gjithë qytetarët. Më i fuqishmi ishte një tërmet me magnitudë 6.7, me epiqendër në jug të ishujve Kermadec.

Ministria e Mbrojtjes në vend paralajmëroi se tërmeti me një thellësi prej 130 kilometrash, mund të krijonte një cunam që mund të godiste Zelandën e Re.

Megjithatë pak minuta me vonë, në një postim në Tëitter, i njëjti institucion tha se nuk kishte rrezik për një fenomen të tillë.

Sipas asaj që shkruan DailyMail, vendi u godit nga një seri tërmetesh të moderuar që u ndjenë përgjatë të dy ishujt, nga Bay of Penty në Gisborne dhe drejt Ëellington, thuajse në të njëjtën kohë.

5 lëkundjet më të forta ishin të magnitudës 4.4, 4.7, 4.8, 4.4 dhe 6.7.

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 22/01/2019 - 18:52

Kancelaria gjermane Angela Merkel dhe presidenti francez Emmanuel Macron kanë nënshkruar sot traktatin e pritur të miqësisë franko-gjerman që konsiderohet si hapi i parë drejt krijimit të ushtrisë së BE.

Postuar: 22/01/2019 - 18:25

Një burrë nga Polonia ka sulmuar sot tre policë në mes të ditës në qytetin holandez Waalwijk jo

Postuar: 22/01/2019 - 17:49

Një avion i linjave ruse Aeroflot në fluturim nga qyteti siberian i Surgut drejt Moskës u detyr

Postuar: 22/01/2019 - 17:30

Komisioni Evropian ka kritikuar sot planet e qeverisë së Rumanisë për amnisti ndaj politikanëve

Postuar: 22/01/2019 - 17:03

Një nga politikanet më popullore dhe më këmbëngulëse të Ukrainës, ish-kryemisnitrja Julia Tymos

Postuar: 22/01/2019 - 16:51

Kina ka kërkuar sot që Shtetet e Bashkuara të heqin dorë nga kërkesa e ekstradimit të ekzekutiv

Postuar: 22/01/2019 - 16:30

Kombet e Bashkuara kritikuan sot vendet evropiane që nuk lejuan zbarkimin e emigrantëve në port