BREAKING NEWS

Flamur Noka zbardh një tjetër pjesë të dosjes së McGonigal dhe plas deklaratën e fortë: FBI ka përgjuar Ramën, ka në dorë biseda...

Flamur Noka zbardh një tjetër pjesë të dosjes së
x
BREAKING NEWS

Çështja “Gërdeci”, avokati Beqiri zbërthen lëvizjet e Shkëlzen Berishës: Ja zyrat ku hyri për të...

Çështja “Gërdeci”, avokati Beqiri zbërthen
x
BREAKING NEWS

“Rama s’del në publik prej 4 ditësh”/ Gazetari ngre dyshime të forta: Ishte i ftuar edhe në një eveniment sportiv, por...

“Rama s’del në publik prej 4 ditësh”/ Gazetari ngre
x
BREAKING NEWS

“Do bëj revolucion…”/ Avokati zbulon shifrën marramendëse: Ja sa miliona euro duhet të kthejë familja Berisha

“Do bëj revolucion…”/ Avokati zbulon shifrën
x
BREAKING NEWS

“Jo vetëm Rama”/ Gazetari plas deklaratën e bujshme: McGonigal ka takuar edhe politikanë të tjerë, mes tyre edhe...

“Jo vetëm Rama”/ Gazetari plas deklaratën e bujshme:
x
BREAKING NEWS

Luftë në kufi më Shqipërinë? Ish-kryeministri bullgar bën paralajmërimin e fortë dhe zbardh planin e presidentit rus: Putin po përgatit një konflikt të frikshëm në...

Luftë në kufi më Shqipërinë? Ish-kryeministri bullgar
x
BREAKING NEWS

"Është një kërcënim global"/ Ngrihet alarmi: Një ngjarje katastrofike do të godasë botën në 2 vjet

"Është një kërcënim global"/ Ngrihet alarmi:
x
BREAKING NEWS

“Ka surpriza”/ Gazetari plas deklaratën ‘bombë’: Rama nuk pritet më zyrtarisht në Shtëpinë e Bardhë

“Ka surpriza”/ Gazetari plas deklaratën
x

Bota

50 vite nga misioni i fundit me astronautë drejt Hënës, NASA zbulon kur pritet të bëhet udhëtimi i radhës

50 vite nga misioni i fundit me astronautë drejt Hënës, NASA

Kapsula Orion e NASA-s po rrotullohet në orbitën e Hënës këtë javë, duke përgatitur kështu rikthimin e misioneve me ekuipazh në sipërfaqen e Hënës. 50 vjet më parë, më 7 dhjetor të vitit 1972, u nis Apollo 17, misioni i fundit me astronautë në Hënë.

Më 7 dhjetor 1972, Apollo 17 u nis nga Qendra Hapësinore Kennedy e NASA-s. Në bord ishin astronautët Eugene Cernan, Harrison Schmitt dhe Ron Evans.

Astronautët Cernan dhe Schmitt kaluan tre ditë në sipërfaqen e Hënës, qëndrimi më i gjatë në Hënë i programit Apollo, ndërsa astronauti Evans qëndronte në orbitën e Hënës.

Më 11 dhjetor 1972, astronauti Cernan drejtoi mjetin zbarkues “Challenger”, drejt një lugine hënore, të quajtur Taurus-Littrow. Në krah kishte gjeologun Harrison "Jack" Schmitt.

Ata kaluan më shumë se tre ditë në Hënë, përfshirë mbi 22 orë jashtë mjetit zbarkues dhe mblodhën rreth 113 kg mostra.

Më 14 dhjetor 1972, astronauti Cernan u bë i fundit i rreth 12 personave që kanë ecur në sipërfaqen e Hënës. Vetëm Harrison Schmitt është ende gjallë. Ron Evans vdiq në prill 1990. Gene Cernan vdiq në janar 2017.

Kapsula Orion e NASA-s, me manekinë në bord, u rrotullua sërish rreth Hënës më 5 dhjetor, duke kaluar mbi disa nga vendet e uljes së misioneve Apollo, përpara se të fillonte kthimin drejt Tokës.

Kapsula Orion do të ulet në Paqësor pranë bregut të San Diegos, duke përgatitur kështu terrenin për një fluturim me astronautë në të ardhmen.

NASA e konsideron këtë një provë të përgjithshme për udhëtimin me astronautë drejt Hënës që pritet të realizohet brenda vitit 2024.

Një zbritje e astronautëve në sipërfaqen e Hënës mund të realizohet në vitin 2025. Astronautët e vizituan Hënën për herë të fundit 50 vjet më parë gjatë misionit Apollo 17./VOA

Më të lexuarat