BREAKING NEWS

Përballja me Covid-19, ministrja Manastirliu jep lajmin entuziast nga Vlora

Përballja me Covid-19, ministrja Manastirliu jep lajmin entuziast nga Vlora
x

Bota

51 të infektuar dhe 2 viktima në Itali nga koronavirusi/ Ky rajon shpall gjendjen e jashtëzakonshme, ja çfarë po ndodh deri tani

51 të infektuar dhe 2 viktima në Itali nga koronavirusi/ Ky rajon

Pas infeksioneve dhe dy vdekjeve të regjistruara në Italinë Veriore, sot zëvendësguvernatori i Friuli Venezia dekretoi shpalljen e Gjendjes së Jashtëzakonshme për rajonin deri më 31 korrik për të "përballur rrezikun nga Koronavirusi".

Kryeministri, Giuseppe Conte, ka bërë të ditur në mediat sociale se mund të ketë masa të reja qeveritare në të ardhmen e afërt.

"Vendimet do të merren pas mbledhjes së jashtëzakonshme të Këshillit të Ministrave që do të mbahet në selinë e mbrojtjes civile në Romë në orën 18.30”.

Universitetet e Venetos do të qëndrojnë të mbyllura për shkak të emergjencës së koronavirus. Këtë e bëri të ditur presidenti i Venetos, Luca Zaia, duke saktësuar se ai ishte konsultuar me rektorët e universiteteve të ndryshme të rajonit.

Në pritje të masave të reja qeveritare mbi epideminë e koronavirusit, ka ardhur dhe apeli i Presidentit të  Republikës Italiane Sergio Mattarella.

 "Unë besoj se ndjenja e përgjegjësisë dhe uniteti i angazhimit do të sigurojë më të mirën dhe më përgjigjen më efektive për të mbrojtur shëndetin e bashkëqytetarëve tanë".

Në Itali janë shënuar dy viktimat e parë nga virusi kinez. Viktimat janë një 78-vjeçar i cili po trajtohej në spitalin e Padova-s nga patologji të mëherëshme dhe që ishte infektuar rreth 15 ditë më parë, dhe një grua nga Veneto,76 vjeçe rezidente në Lombardi, ndërsa që nga dje numri i të prekurve autoktonë dmth që nuk kanë udhëtuar së fundmi në Kinë është rritur në 51, kryesisht në Lombardi dhe Veneto.

Më të lexuarat