BREAKING NEWS

“Mund të arrestohen ish-kryeministra e ish-presidentë”/ Artan Hoxha flet me emra dhe plas ‘bombën’: Do goditet shumë lartë! SPAK më ka thirrur dhe mua të dëshmojë për këtë dosje!

“Mund të arrestohen ish-kryeministra e ish-presidentë”/
x
BREAKING NEWS

Konflikti me kryebashkiakun Dritan Leli dhe drejtorit të bashkisë që përfundoi të shoqëruar në polici/ Reagon ‘flakë për flakë’ UKV, sqaron gjithë situatën

Konflikti me kryebashkiakun Dritan Leli dhe drejtorit të bashkisë
x
BREAKING NEWS

Ndizen gjakrat, Basha i hedh dorashkën me dosjen kriminale të amerikanëve, Berisha paralajmëron me shkarkimin e kreut të PD, Fieri sfida e radhës

Ndizen gjakrat, Basha i hedh dorashkën me dosjen kriminale të
x
BREAKING NEWS

Milaim Zeka paralajmëron arrestimin e Berishës, Roland Bejko akuzon ish-kryeministrin se po tenton grusht shteti brenda partisë

Milaim Zeka paralajmëron arrestimin e Berishës, Roland Bejko akuzon
x

Bota

“A do merrni rol si ndërmjetëse në rajon?”/ Merkel zbulon a do jetë aktive në politikën e jashtme pasi të largohet nga posti i kancelares: Nëse do pyesin...

“A do merrni rol si ndërmjetëse në rajon?”/ Merkel

Kancelarja gjermane Angela Merkel është pyetur nëse e përfytyron veten në rolin e ndërmjetëses së  interesave të rajonit. Merkel u shpreh se nuk do jetë një ndërmjetëse aktive por nëse do e pyesin do të japë këshilla.

Merkel: Do jap këshilla nëse do të pyesin. Përvoja që dikush mund të vendosë veton për të bllokuar procesin ka ndodhur disa herë nuk është specialitet. Jemi përpjekur edhe për Presidencën gjermane për të dhënë mbështetjen aktive në këtë drejtim. Maqedonia dhe Shqipëria kanë patur mbështetje për të hapur negociatat. Kam mirëkuptim për shenjat e padurimit.

Rama: Dikur kur vendet e Ballkanit ishin në konflikte të mëdha, thuhej se procesi do të zbuste dhe relativizionte nacionalizimin. Ne sot jemi peng i nacionalizmave në BE. Në Be nuk kemi asnjë qeveri nacionaliste, por në disa vende ndikojnë në vendimmarrjen e disa vende. Deri më sot, kancelaria nuk e ka lidhur procesin me politikën e brendshme, nuk mund të them për vende të tjera. Merkel i shpëtoi nderin Europës, kur pranoi refugjatët nga Siria. Jemi pengje të vetove që lidhen nëpër vende të pasur, por edhe më pak të pasura nga BE.