BREAKING NEWS

Gary Kokalari zbulon dëshmitarët që do çojnë pas hekurave familjen Berisha për “Gërdecin”, paralajmëron shpalljen “non grata” të Metës dhe tregon se kush është i penduari i dosjes “McGonigal”që do fundosë shumë emra

Gary Kokalari zbulon dëshmitarët që do çojnë pas
x
BREAKING NEWS

Evi Kokalari ngre alarmin dhe zbardh prapaskenat e forta, akuzon Metën se po përpiqet të asgjësojë PD, aktivistja ngre dyshime se Berisha po luan blofin me dosjen “McGonigal”

Evi Kokalari ngre alarmin dhe zbardh prapaskenat e forta, akuzon Metën se
x
BREAKING NEWS

I akuzuar për korrupsion, Gjykata merr vendimin për Arlind Gjokutajn

I akuzuar për korrupsion, Gjykata merr vendimin për Arlind Gjokutajn
x
BREAKING NEWS

“Jeni një kukull shumë interesante”/ Lindita Nikolla merr menjëherë vendimin e fortë për Gaz Bardhin

“Jeni një kukull shumë interesante”/ Lindita Nikolla merr
x
BREAKING NEWS

SPAK kërkoi dënim me burg, paraqitet në GJKKO kryetari i kësaj bashkie në vend. Ja akuza e ngritur ndaj tij

SPAK kërkoi dënim me burg, paraqitet në GJKKO kryetari i
x
BREAKING NEWS

PS rrëzon PD-në, "plas" sherr në parlament-LIVE

PS rrëzon PD-në, "plas" sherr në parlament-LIVE
x
BREAKING NEWS

Kaos në Kuvend/ Albana Vokshi i nxjerr videon Ramës, Lindita Nikolla bën veprimin që nuk pritej

Kaos në Kuvend/ Albana Vokshi i nxjerr videon Ramës, Lindita Nikolla
x
BREAKING NEWS

Rryma 'Nikola' vjen nga Rusia/ Mbërrin acari në Shqipëri, java e ardhshme më e ftohta e vitit, ja temperaturat ekstreme që nuk janë parë në vendin tonë

Rryma 'Nikola' vjen nga Rusia/ Mbërrin acari në
x

Bota

A do të pranojë? Bosit të 'Cosa Nostras' i kërkohet të bashkëpunojë me drejtësinë: Fol tani para se t'iu bashkohesh vikimave të tua

A do të pranojë? Bosit të 'Cosa Nostras' i

Arrestimi i Matteo Messina Denaros , bosit të mafias famëkeqe 'Cosa Nostra' në Itali është kthyer në qendër të vëmendjes nga hetuesit dhe emrat e tjerë me të cilët shefi i trafikimti të drogës ka patur kontakte. Ai arriti t'i fshihej drejtësisë italiane për 30 vite duke ndryshuar identitet, dhe duke u fshehur në 3 apartamente në një zonë jo shumë të njohur në Itali.

Operacioni i suksesshëm i autoritetve e çuan në pranga pas 30 vitesh kërkime, por tashmë kërkohet që hetimet lidhur me grupin famëkeq të zgjerohet për të arrestuar edhe personat e tjerë, miq e bashkëpuntëorë të mafiozit italian. Mediat italiane raportojnë se avokati i strukturës së Palermos në një postim në rrjetet sociale i drejtohet drejtpërdrejt Denaros dhe e fton të bashkëpunojë, duke hipotezuar një përkeqësim të gjendjes shëndetësore të tij. Një prej tyre ka qenë edhe Alessia Randazzo, drejtuese e klinikës “La Maddalena” në Palermo, ku shefi po trajtohej për kancer. Në Facebook, gruaja iu drejtua ish-super të arratisurit duke e thirrur me emrin që kishte përdorur kur shkoi në spitalin e kancerit:

Më duhet t’i them vetëm një gjë zotit Andrea Bonafede: nëse duke marrë një jetë që nuk e meriton, në rrugën e sëmundjes e kishe pasqyruar veten në çdo gabim, tani fol, bëje tani që dije se nuk do të kalojë shumë dhe ai fëmijë (i vogli Giuseppe Di Matteo që gjithashtu u vra me urdhër të Messina Denaro-s, ed) dhe të gjithë të tjerët që do t’i gjeni para jush”.

Asnjë nga stafi nuk është hetuar, edhe pse ka pasur momente polemikash, të lidhura, për shembull, me shpërndarjen e një selfie të një kirurgu me shefin brenda strukturës, pak kohë para arrestimit. 

Si u arrestua bosi i 'Cosa-Nostras'? 

Anti-Mafia Italiane arrestoi pas 30 vitesh në kërkim bosin e mafias famëkeqe Cosa Nostra, Messina Denaro. Ai u arrestua në një klinikë private në Palermo. Ai ishte duke marrë trajtim rreth orës 09:00, kur karabinierët zbarkuan dhe mbi 100 policë u përfshinë në arrestimin e tij. Messina Denaro është dënuar dhe gjykuar në mungesë për një sërë vrasjesh, përfshirë edhe ekzekutimin e dy prokurorëve të antimafias, Giovanni Falcone dhe Paolo Borsellino në vitin 1992. Skeda e tij kriminale vazhdon me të tjera ngjarje të rënda si sulmet me bomba vdekjeprurëse të vitit 1993 në Milano, Firence dhe Romë, dhe rrëmbimin, torturimin dhe vrasjen e djalit 11-vjeçar të një mafiozi që ishte kthyer në të penduarin e drejtësisë. Denaro  mbikëqyri gjithashtu shantazhin, hedhjen e paligjshme të mbeturinave, pastrimin e parave dhe trafikun e drogës për sindikatat e fuqishme të krimit të organizuar Cosa Nostra. Ai thuhet se ishte i mbrojturi i Totò Riina, kreut i klanit Corleone, i cili u arrestua në vitin 1993 pas 23 vitesh në arrati. Edhe arrestimi i Denaro është bërë në të njëjtën datë. Por edhe pse në arrati, aktiviteti i Denaro vazhdonte ku mendohet se ai jepte urdhra vartësve të tij nga vende sekrete për ekzekutime dhe trafiqe./Dosja.al