BREAKING NEWS

Koronavirusi drejt zhdukjes në Shqipëri, ja sa persona kanë rezultuar të infektuar me Covid-19 në 24 orët e fundit, asnjë humbje jete

Koronavirusi drejt zhdukjes në Shqipëri, ja sa persona kanë
x
BREAKING NEWS

Mjekësia në zi/ Ndahet nga jeta mjeku i njohur shqiptar, kolegët e tij japin lajmin e trishtë: Humbje e madhe! (EMRI+FOTO)

Mjekësia në zi/ Ndahet nga jeta mjeku i njohur shqiptar, kolegët
x

Bota

A ‘kërcënohet’ edhe Shqipëria nga objekti 22 tonësh që ka humbur kontrollin? Publikohet harta e rrezikut ku pritet të bjerë raketa kineze këtë fundjavë dhe ora kur prek tokën

A ‘kërcënohet’ edhe Shqipëria nga objekti 22

Autoritetet amerikane njoftuan se një raketë e madhe balistike me peshë 21 ton ka humbur drejtimin dhe po bëhet një kërcënim, pasi mbetjet e saj mund të bien në zona të banuara.

Sipas autoriteteve, raketa ka humbur kontrollin dhe pritet të bjerë në tokë këtë fundjavë. Raketa e Long March 5B, e cila është rreth 100 metra e gjatë dhe peshon 22 ton, pritet të hyjë në atmosferën e Tokës "rreth 8 majit", sipas një deklarate nga zëdhënësi i Departamentit të Mbrojtjes Mike Howard, i cili tha se Komanda Hapësinore e SHBA po ndjek raketën trajektore.

"Pika e saktë e hyrjes së raketës në atmosferën e Tokës" mund të përcaktohet vetëm brenda disa orësh nga rikthimi, tha Hoëard, por Skuadrilja e 18-të e Kontrollit Hapësinor po ofron azhurnime të përditshme mbi vendndodhjen e raketës përmes faqes në internet të Ndjekjes së Hapësirës, shkruan CNN.

Lajmi i mirë është se mbeturinat që rikthehen në drejtim të Tokës në përgjithësi paraqesin shumë pak kërcënim për sigurinë.

"Rreziku që do të ketë ndonjë dëm ose që mund të godasë dikë është shumë i vogël - jo i papërfillshëm, mund të ndodhë - por rreziku që do t'ju godasë është tepër i vogël" i tha CNN këtë javë Jonathan McDoëell, një astrofizikant në Qendrën e Astrofizikës në Universitetin e Harvardit.

Agjencia Evropiane e Hapësirës ka parashikuar një "zonë rreziku" që përfshin "çdo pjesë të sipërfaqes së Tokës në koordinatat rreth 41.5N dhe 41.5S gjerësi" - e cila përfshin pothuajse Amerikën në jug të New York, të gjithë Afrikën dhe Australinë, pjesë të Azia në jug të Japonisë dhe Spanja e Evropës, Portugalia, Italia dhe Greqia.

"Ne presim që ajo të hyjë diku midis tetë dhe 10 maj. Dhe në atë periudhë dy-ditore, ajo shkon nëpër botë 30 herë," tha McDowell.

"Objekti po udhëton me rreth 18,000 milje në orë."

Akoma, oqeani mbetet basti më i sigurt se ku do të bien mbeturinat, tha ai, sepse zë pjesën më të madhe të sipërfaqes së Tokës. "Nëse doni të vini bast se ku do të bie diçka në Tokë, vini bast për Paqësorin, sepse Paqësori është pjesa më e madhe e Tokës", shpjegoi McDoëell.

Pavarësisht përpjekjeve të fundit për të rregulluar dhe zbutur më mirë mbeturinat hapësinore, orbita e Tokës është e mbushur me qindra mijëra pjesë të hedhurinave të pakontrolluara, shumica e të cilave janë më të vogla se 10 centimetra - rreth 4 inç. Objektet vazhdimisht bien nga orbita, megjithëse shumica e tyre digjen në atmosferën e Tokës përpara se të kenë një shans për të shkaktuar ndikim në sipërfaqe.

A ‘kërcënohet’ edhe Shqipëria nga objekti 22