BREAKING NEWS

Gazetari i njohur zbulon detajet nga hetimi për arrestimin e ish-zyrtarëve të Durrësit dhe Vangjush Dakos

Gazetari i njohur zbulon detajet nga hetimi për arrestimin e
x
BREAKING NEWS

Publikohen emrat, ja kush janë ish-zyrtarët e Bashkisë Durrës të arrestuar nga SPAK

Publikohen emrat, ja kush janë ish-zyrtarët e Bashkisë
x
BREAKING NEWS

Operacioni i SPAK në Durrës, ja ku gjendej Vangjush Dako kur u lëshua urdhër-arresti

Operacioni i SPAK në Durrës, ja ku gjendej Vangjush Dako kur u
x
BREAKING NEWS

Pas arrestimit të Vangjush Dakos, reagon për herë të parë kryeministri Rama

Pas arrestimit të Vangjush Dakos, reagon për herë të
x
BREAKING NEWS

Urdhër arresti nga SPAK për ish kryebashkiakun e Durrësit, Vangjush Dako vetëdorëzohet në Drejtorinë e Policisë së Tiranës

Urdhër arresti nga SPAK për ish kryebashkiakun e Durrësit,
x
BREAKING NEWS

Urdhër-arresti nga SPAK për Vangjush Dakon, gazetarja zbulon si paraqitet situata pranë banesës së tij

Urdhër-arresti nga SPAK për Vangjush Dakon, gazetarja zbulon si
x
BREAKING NEWS

Pas rinumërimit të votave në Belsh, KAS del me njoftimin e fundit

Pas rinumërimit të votave në Belsh, KAS del me njoftimin e fundit
x
BREAKING NEWS

SPAK urdhëroi arrestimin e Vangjush Dakos, gazetarja Klodiana Lala zbardh detaje të reja: Gjithçka nisi nga një pallat i dëmtuar nga tërmeti, hetimi përfshiu edhe...

SPAK urdhëroi arrestimin e Vangjush Dakos, gazetarja Klodiana Lala zbardh
x

Bota

A po nxit Donald Trump trazira? Ja pse ish-presidenti i SHBA tha se mund të arrestohet të martën

A po nxit Donald Trump trazira? Ja pse ish-presidenti i SHBA tha se mund të

Ish-Presidenti Donald Trump tha në fundjavë në një postim në rrjetet sociale se ai pret të arrestohet të martën, ndërsa u bëri thirrje mbështetësve të protestojnë. Postimi i në rrjetin social “Truth Social” vjen në një kohë kur prokurorët e Nju Jorkut po shqyrtojnë mundësinë e ngritjes së akuzave në kuadër të një hetimi lidhur me pagesat e bëra ndaj dy grave, që pretendojnë se kanë pasur marrëdhënie seksuale me Trump. Megjithatë, nuk ka asnjë provë që prokurorët të kenë patur ndonjë kontakt zyrtar me të. Ish-presidenti thotë në postimin e tij se “sipas rrjedhjes së paligjshme të informacionit” nga Zyra e Prokurorit të Qarkut në Manhatan, tregohet se “udhëheqësi republikan dhe ish-presidenti i Shteteve të Bashkuara” do të arrestohet të martën. Nëse kjo ndodh atëherë Trump do të bëhet ish-presidenti i parë që do të akuzohej për një vepër penale. Nëse i ngrihet aktakuzë, ish presidenti Trump do të arrestohej vetëm nëse do refuzonte të dorëzohej. Avokatët e Trump kanë thënë më parë se ai do të ndiqte procedurën normale, që do të thotë se ai ka të ngjarë të pranojë të dorëzohet në një zonë të Departamentit të Policisë së Nju Jorkut ose drejtpërdrejt në zyrën e prokurorit Alvin Bragg. Një zëdhënës i ish presidentit Trump tha të shtunën se “nuk ka pasur asnjë njoftim” për një arrestim të mundshëm. Dhe mbi fjalët e manjatit , Moises Naim , një shkencëtar politik me famë ndërkombëtare, i cili shpjegon në një intervistë për La Stampa : "Duket si një veprim parandalues, Trump përgatit terrenin në rast se ai akuzohet". Dhe përsëri: "Ai nuk do ta kishte bërë atë dalje nëse do të ishte i sigurt se Zyra e Prokurorit të Manhatanit nuk kishte asgjë kundër ose kundër tij". Me pak fjalë, ish-presidenti rrezikon vërtet. Dhe "nëse Trump akuzohet, ai do të bëjë gjithçka për të thyer bankën  ai do të thyejë barrierat e demokracisë dhe sistemit amerikan".