Kërko Për

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

Aeroplanmbajtësja britanike 3 miliardë paund, mbyll testimet detare

Postuar: 16/11/2019 - 22:07

Disa qindra njerëz pritën sot kthimin në portin e përhershëm të aeroplanmbajtëses së dytë dhe më të re të Britanisë, HMS Prince of Wales e cila ka kushtuar 3.1 miliardë paundë dhe hyri për herë të parë në bazën e saj të  Portsmouth.
 
Disa fluturime helikopterësh shoqëruan ardhjen e luftanijes 65,000-tonëshe, për të cilën Britania thotë se ka teknologjinë më të avancuar të radarëve e shtytjes, por për të cilën Rusia ka thënë se është një ‘mamuth deti që vetëm pret të goditet nga raketat pa shpresë shpëtimi’.
 
Komandanti britanik Darren Houston tha: "Hyrja jonë e parë në Portsmouth përfaqëson kulminimin e ndërtimit dhe testimeve detare për çka kemi punuar shumë për të sjellë në shërbim HMS Prince of Wales.
 
Kryeinxhinieri Ben Daniels, një nga 600 anëtarët e ekuipazhit, tha: "Ndjehem shumë krenar të jem pjesë e HMS Prince of Wales, është një moment historik për marinën britanike”. Aeroplanmbajtësja u ndërtua në kantieret e Rosyth në Fife, në Skocinë lindore, para se të kryente tetë javë testime detare.
 
hmsprinceofwales1611-0.jpg
 
hmsprinceofwales1611-2.jpg
 
hmsprinceofwales1611-1.jpg
 

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 07/12/2019 - 19:29

Shtetet anëtare të Bashkimit Evropian duhet të veprojnë së bashku kundër ndryshimit të klimës, nëse dëshirojnë të luajnë një rol kryesor në këtë çështje, deklaroi sot kancelarja gjermane Angela Merkel.

Postuar: 07/12/2019 - 18:31

Greva kundër reformës në pensione ka zhytur Francën në kaos.

Postuar: 07/12/2019 - 17:37

Teksa ka mbërritur tashmë në Madrid, pas turneut në SHBA kjo mbajti fjalime të zjarrta mjedisor

Postuar: 07/12/2019 - 16:51

Një shpërthim gazi në një ndërtesë apartamentesh banimi në lindje të Sllovakisë ka lënë sot sht

Postuar: 07/12/2019 - 16:42

Ndërtuesi britanik që fitoi 105 milionë funte në lotari, i është rikthyer punës.

Postuar: 07/12/2019 - 16:01

Pilotët e forcave ajrore ruse u filmuan teksa fluturonin avionët e rëndë Su-34 në manovrat mbi

Postuar: 07/12/2019 - 15:48

Një grua indiane ka vdekur sot nga plagët e saj pasi iu vu zjarri gjatë rrugës për në gjykatë k