BREAKING NEWS

Kryeministri Rama ‘ngre’ traun, hapet zyrtarisht rruga e rëndësishme në vendin tonë (VIDEO-LIVE)

Kryeministri Rama ‘ngre’ traun, hapet zyrtarisht rruga e
x
BREAKING NEWS

Deputetja e njohur shqiptare jep lajmin TRONDITES, rrëqeth me mesazhin dhe ka një lutje për të gjithë: Më është rikthyer sërish tumori në tru. Të mërkurën do duhet prapë me u përballë mes jetës edhe vdekjes!

Deputetja e njohur shqiptare jep lajmin TRONDITES, rrëqeth me mesazhin dhe
x
BREAKING NEWS

Fatos Klosi: Meta po ndjek lojën e Berishës për shkak të pazareve, nuk kanë çfarë humbin dhe duan kreun e opozitës, pas 11 dhjetorit rrezikohet përplasje

Fatos Klosi: Meta po ndjek lojën e Berishës për shkak të
x
BREAKING NEWS

Kreshnik Spahiu publikon foton e Lulzim Bashës dhe bën komentin e papritur: Në varreza me...

Kreshnik Spahiu publikon foton e Lulzim Bashës dhe bën komentin e
x
BREAKING NEWS

Fatos Tarifa plas “bombën”: Korrupsionin e futi Ilir Meta, 40 për qind e buxhetit shkonte në xhepin e tij, paratë i transportonte me çanta

Fatos Tarifa plas “bombën”: Korrupsionin e futi Ilir Meta, 40
x
BREAKING NEWS

Kryeministri Rama uron 29 nëntorin dhe publikon videon me pamjet fantastike nga përfundimi i projektit gjigant: Do të bëhet një korridor lidhës i rëndësishëm Lindje-Perëndim

Kryeministri Rama uron 29 nëntorin dhe publikon videon me pamjet fantastike
x
BREAKING NEWS

Kush është zv.kryeministri që doli tek përgjimet e Rezart Taçit? Braçe shpërthen i revoltuar dhe “hedh topin” tek Arben Ahmetaj: Unë siguroj dokumentin e plotë dhe në atë datë unë kam qenë vetëm deputet

Kush është zv.kryeministri që doli tek përgjimet e Rezart
x

Bota

Agravon keq situata/ Grusht shteti, ushtria del në rrugë, arrestohet kreu i qeverisë, reagojnë menjëherë SHBA-ja dhe BE-ja

Agravon keq situata/ Grusht shteti, ushtria del në rrugë, arrestohet

Kryeministri i Sudanit, Abdallah Hamdok ndodhet në arrest shtëpiak, njoftoi shërbimi në gjuhën arabe të Sky News, duke cituar një deklaratë nga zyra e tij.

Më herët, Ministria Sudaneze e Inteligjencës konfirmoi se shumica e anëtarëve të kabinetit dhe këshillit kombëtar të sovranitetit, i cili ndërmori tranzicionin demokratik të vendit pas përmbysjes së Omar El Bashir në vitin 2019, janë arrestuar.

Ende nuk është e qartë se urdhrave të kujt I bindet ushtria për të ndërmarrë një veprim të tillë, por duket se kemi të bëjmë me një puç.

Raportohet se ushtria sulmoi dhe arrestoi shumë punonjës në selinë e radios dhe televizionit publik në Omdurman, qyteti binjak i kryeqytetit Khartoum, siç njoftoi Ministria e Informacionit përmes Facebook.

“Ushtria përfitoi nga kriza”

Drejtori i zyrës së kryeministrit i tha televizionit Al Arabiya se ushtria sudaneze kishte nxitur trazira në lindje të vendit dhe po përfitonte nga kriza për të kryer një grusht shteti kundër qeverisë sot.

Grushti i shtetit ndodhi pavarësisht një marrëveshjeje të arritur nga Hamdock me kreun e Këshillit Kombëtar të Sovranitetit në pushtet, gjeneralin Abdel Fattah al-Burhan, në prani të të dërguarit të posaçëm të SHBA, Jeffrey Feltman, shtoi ai.

Nga ana e saj, Ministria sudaneze e Informacionit njoftoi se vendi po përballet me një grusht shteti ushtarak në shkallë të gjerë dhe bëri thirrje për lirimin e menjëhershëm të të gjithë të arrestuarve.

Populli sudanez duhet të përpiqet të ndalojë ushtrinë nga përpjekjet për të bllokuar tranzicionin demokratik, tha ai për Reuters.

“Ne i bëjmë thirrje të gjithëve të vazhdojnë marshimin derisa përpjekja për grusht shteti të anulohet,” tha ministria e informacionit.

Hamdock u bën thirrje qytetarëve të dalin në rrugë

Përveç kësaj, Hamdock u bëri thirrje sudanezëve të dalin në rrugë për të mbrojtur revolucionin në mënyrë paqësore, në një deklaratë të lëshuar nga Ministria e Inteligjencës.

Sipas të njëjtit burim, kreu i qeverisë u transferua në një vend të panjohur, pasi ai refuzoi të mbështeste puçin ushtarak.

Shqetësim nga BE, SHBA

Përfaqësuesi i Lartë i Bashkimit Evropian, Josep Borrell, ka shprehur sot shqetësimin e tij të madh për zhvillimet në Sudan.

“Unë jam duke ndjekur me shqetësim të madh ngjarjet që po zhvillohen në Sudan. “BE u bën thirrje të gjitha palëve dhe partnerëve në rajon që ta kthejnë procesin e tranzicionit politik në rrugën e duhur,” shkroi Borrell në Twitter.