Lajme të tjera
BREAKING NEWS

Përplasjet e forta, ambasadorja Yuri Kim ultimatum të prerë Ramës dhe Bashës: Ju jeni pala përgjegjëse, mos harroni marrëveshjen e ...

Përplasjet e forta, ambasadorja Yuri Kim ultimatum të prerë
x

Bota

“Ajo që bëjmë ne sot do të përcaktojë jo vetëm të tashmen”, ministri i Jashtëm turk i tregon ‘dhëmbët’ Greqisë dhe i dërgon ultimatumin e prerë: Nuk pranojmë kushte për..

“Ajo që bëjmë ne sot do të përcaktojë jo

Ministri i Jashtëm turk, Mevlüt Çavu?olulu i ka dërguar disa mesazhe të prera Greqisë pas rritjes së tensioneve mes 2 shteteve.

“Preferenca jonë për Mesdheun Lindor është diplomaci e pakushtëzuar,” tha ministri i jashtëm turk në një artikull për Kathimerini, duke vërejtur se përpjekjet për të përjashtuar një vend si Turqia me vijën më të madhe bregdetare në rajon, një popullsi në rritje ishin joreale.

“Hyrja e Turqisë në detet e hapura dhe zonat e saj detare nuk mund të ndërpritet duke pretenduar 40,000 kilometra katrorë të shelfit kontinental për një ishull të vogël si Meis ose Kastelorizo ??i cili është vetëm 2 kilometra larg Turqisë dhe 580 kilometra nga territori grek. Asnjë ligj ose kuptim i ligjit nuk do të lejonte një argument të kundërt,” shkruan ai.

Ministri i Jashtëm turk shtoi se ai pret që Greqia të rinovojë të gjitha kanalet e dialogut me Turqinë pa asnjë kusht, duke theksuar se kushtet krijojnë kundër-kushte të tjera.

Në fakt, kreu i diplomacisë turke sulmoi Francën, duke vërejtur se “kohët e fundit qeveri si ajo në Francë po tregojnë një mall të pamatur për të kaluarën e tyre koloniale”.

“Modeli i pranimit të sjelljes së zotërve metropolitanë që imponojnë vullnetin e tyre në rajon ka mbaruar,” shton Tsavousoglou.

“Ajo që ne bëjmë sot do të përcaktojë jo vetëm të tashmen, por edhe nesër dhe ju e dini shumë mirë se Turqia mund të ndjekë Greqinë në çdo rrugë që ajo zgjedh. Zgjedhja nuk i përket në të vërtetë Turqisë ose Francës, ose kujtdo tjetër mbi këtë çështje, por udhëheqësve të respektuar dhe popullit të Greqisë,” përfundoi Ministri i Jashtëm turk.