Kërko Për

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

Aksidenti; Boeing nxjerr nga përdorimi modelet 737 Max

Postuar: 14/03/2019 - 15:24

Boeing nxori nga përdorimi gjithë flotën e saj globale të avionëve 737 Max, pasi hetuesit zbuluan prova të reja në vendin e aksdentit tragjik të Ethiopian Airlines.
 
Prodhuesi më i madh i avionëve tha se do pezullonte fluturimin e 371 avionëve të tij.
 
Federal Aviation Administration raportoi se prova të reja dhe të dhëna satelitore nxitën vendimin për ndalimin e përkohshëm të avionëve.
 
157 pasagjerë dhe i gjithë ekuipazhi vdiqën pasi një Boeing u rrëzuar të dielën.
 
Ethiopian Airlines tha të enjten se kutia e zezë është marrë për kryerjen e hetimeve.
 
Shumë vende kanë ndaluar fluturimin e avionëve Boeing 737 Max, mes tyre edhe Shqipëria e Kosova. 

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 21/03/2019 - 07:22

Gjykata e apelit në Hagë ka rrëzuar dje apelin e ish-liderit të serbëve të Bosnjës, Radovan Karaxhiç, kundër dënimit të tij për gjenocid dhe krime të luftës në Bosnje dhe Hercegovinë në vitet 1990, dhe ka zgjatur dëni

Postuar: 20/03/2019 - 23:27

Presidenti i Kazakistanit Nursultan Nazarbayev papritmas dha dorëheqjen të martën pas tre dekadas

Postuar: 20/03/2019 - 22:39

Të dhënat e fundit të Pentagonit tregojnë se vetëm 15 për qind e gjuajtësve amerikanë të gjener

Postuar: 20/03/2019 - 22:12

Lajmi që ka lumturuar komunitetin kombëtar në Argjentinë sot është ai i gjetjes shëndoshë dhe b

Postuar: 20/03/2019 - 20:09

Partia e kryeministrit hungarez Viktor Orbán, Fidesz është pezulluar sit nga grupi pan-Evropian

Postuar: 20/03/2019 - 19:42

Këshilltari për Siguri Kombëtare i Shteteve të Bashkuara, John Bolton akuzoi institucionet poli

Postuar: 20/03/2019 - 19:38

Kryeministri i Australisë, Scott Morrison ka dënuar deklaratat e bëra nga presidenti i Turqisë,