BREAKING NEWS

Deklarata e fortë e ish-deputetit demokrat: I gatshëm të kandidoj për Bashkinë e Tiranës, ma ka kërkuar baza

Deklarata e fortë e ish-deputetit demokrat: I gatshëm të kandidoj
x
BREAKING NEWS

Tronditet tregu, bordi çon në stratosferë çmimin e naftës dhe benzinës

Tronditet tregu, bordi çon në stratosferë çmimin e
x
BREAKING NEWS

Çfarë po ndodh? “Hyri për herë të fundit tek Avdylajt?”/ Zhdukja e Ervis Martinajt, RENEA zbarkon në këtë qytet

Çfarë po ndodh? “Hyri për herë të fundit tek
x
BREAKING NEWS

Kërcet arma në Shkodër

Kërcet arma në Shkodër
x
BREAKING NEWS

Kërkuan lirimin nga qelia, gjykata e Lartë merr vendimin për Lefter Kokën dhe tre zyrtarëve të tjerë të arrestuar për aferën e inceneratorëve

Kërkuan lirimin nga qelia, gjykata e Lartë merr vendimin për
x
BREAKING NEWS

“Nuk kemi më kriminelë që shtrijnë dorën me kallashnikov dhe vrasin gjysmën e lokalit”/ Eksperti i kriminalistikës bën paralajmërimin e fortë: Është rritur profesionalizmi, nga 2012 e deri tani...

“Nuk kemi më kriminelë që shtrijnë dorën me
x
BREAKING NEWS

“Bëhet për të tërhequr vëmendjen e Policisë së Shtetit”/ Ish-drejtuesi i policisë zbulon se kush i nxjerr fotot e të shumëkërkuarit Ervis Martinaj

“Bëhet për të tërhequr vëmendjen e Policisë
x
BREAKING NEWS

“Fillimisht i japin makinën për...” Ish-drejtuesi i Lartë i Policisë së Shtetit zbulon si rekrutohen vrasësit me pagesë

“Fillimisht i japin makinën për...” Ish-drejtuesi i
x

Bota

“Akulli po zhduket”, shkencëtarët japin alarmin: Arktiku është ngrohur shumë shpejtë, ja arsyet kryesore të kësaj katastrofe

“Akulli po zhduket”, shkencëtarët japin alarmin: Arktiku

Shkencëtarët po japin alarmin me zhdukjen e akullit, pasi Grenlanda po shkrihet ndërsa zjarret po djegin pyjet më veriore të planetit.

“Arktiku është ngrohur shumë më shpejt se pjesa tjetër e botës në dekadat e fundit.”-deklarojnë shkencëtarët.

Fenomeni, i quajtur përforcim Arktik, shkaktohet nga emetimet e nxehtësisë nga djegia e lëndëve djegëse fosile. Ritmi i rritjes së temperaturës rreth Polit të Veriut në dekadat e fundit ishte katër herë më i lartë se pjesa tjetër e planetit, zbuluan studiuesit në Institutin Meteorologjik Finlandez në një studim të botuar të enjten.

Një problem tjetër: modelet e klimës, të cilat shkencëtarët i përdorën për të parashikuar ndryshimet afatgjata, nuk po kapin këtë shkallë të lartë të ngrohjes, tha autori kryesor dhe studiuesi Mika Rantanen për CNN, i cili ishte pjesë e motivimit të këtij studimi. Kjo është shqetësuese sepse nëse modelet nuk mund të rikrijojnë atë që po ndodh tani, shkencëtarët nuk mund të jenë të sigurt në parashikimet e tyre afatgjata.

“Për shkak të kësaj mospërputhjeje, ne vendosëm që kjo duhet të korrigjohet,” tha Rantenen. “Kjo duhet të përditësohet.”