BREAKING NEWS

Vrasja e dy vëllezërve Bilali në Shkodër, “Apeli” dënon me 25 vite burg Arsen Stojkun, autori është mik i Licëve, ja si ndodhi ngjarja

Vrasja e dy vëllezërve Bilali në Shkodër,
x
BREAKING NEWS

E pabesueshme, por e vërtetë! Policia mësyn me ‘ultimatum’ në banesën e të shumëkërkuarit në Durrës, por ‘surprizohet’ nga ajo çfarë i gjen babait të tij

E pabesueshme, por e vërtetë! Policia mësyn me
x
BREAKING NEWS

Media e njohur gjermane plas skandalin që po trondit Beogradin: Ja si presidenti Vuçiç bashkëpunoi me hakerat izraelitë për të eliminuar nga politika liderin opozitar

Media e njohur gjermane plas skandalin që po trondit Beogradin: Ja si
x
BREAKING NEWS

Ndizen sirenat e alarmit në Ukrainë: Termocentrali më i madh bërthamor në Evropë rrezikon të shpërthejë, ja si mund të përsëritet katastrofa “Fukushima”

Ndizen sirenat e alarmit në Ukrainë: Termocentrali më i madh
x
BREAKING NEWS

Kreu i Wagner ngre alarmin: Ukraina më e fuqishme se kurrë, po përgatitet për tre sulme “vdekjeprurëse” kundër Rusisë, ja plani i fshehtë për marrjen e Krimesë

Kreu i Wagner ngre alarmin: Ukraina më e fuqishme se kurrë, po
x
BREAKING NEWS

Gjithçka kalon përmes Uashingtonit, SHBA shumë e fortë edhe për Xi Jinping, ja si do të prishen nga amerikanët planet sekrete të Rusisë dhe Kinës për një lufte të madhe

Gjithçka kalon përmes Uashingtonit, SHBA shumë e fortë
x
BREAKING NEWS

PS zyrtarizon sot kandidaturat për garën lokale, zbulohet surpriza e ‘gurëve të shahut’ që do luaj Rama në zgjedhjet e 14 Majit

PS zyrtarizon sot kandidaturat për garën lokale, zbulohet surpriza e
x
BREAKING NEWS

Njihuni me parashikimin e motit për këtë fundjavë, meteorologia Lajda Porja tregon kur vjen kthesa drastik: Këto janë datat që do ketë...

Njihuni me parashikimin e motit për këtë fundjavë,
x

Bota

Alabbar tregon detaje nga Porti i Durrësit: Unë do t’i jap botës një ‘Monako’ tjetër!

Alabbar tregon detaje nga Porti i Durrësit: Unë do t’i jap

“Unë jam duke bërë diçka që nuk është bërë kurrë më parë, kurrë”-kështu shprehet investitori arab Mohamed Alabbar për projektin e Portit të Durrësit.

Kjo “diçka” është projekti spektakolar 2.5 miliardë dollarësh i Durres Yachts dhe Marina në Shqipëri, i zhvilluar nga Grupi i kompanive të tij Eagle Hills. Kur të përfundojë, do të jetë marina më e madhe e superjahteve ndonjëherë në Mesdhe dhe një transformim i plotë i një pjese të bregdetit shqiptar në qytetin e Durrësit.

Vizioni i Alabarit për Shqipërinë

“Bota ka nevojë për më shumë se një Monako, dhe këtu do të jetë,” thotë ai, duke shtuar: “Unë e dua Monakon, por është kaq i vogël dhe kërkesa është kaq e lartë.Kështu që këtu është premtimi im: Unë do t’i jap botës një Monako tjetër.”

Shenjat e para tregojnë se ai do të ketë më shumë se sukses. Projekti po hartohet si “një nga qytetet e reja më të qëndrueshme, duke përfshirë praktika miqësore me mjedisin, hapësira të gjelbra dhe teknologji inteligjente për të reduktuar ndotjen e ajrit dhe emetimet e CO2”. Zhvillimi do të akomodojë jahte dhe superjahte deri në 120 m, së bashku me hotele, rezidencat private, shëtitore, dyqane, restorante dhe argëtim. Ai do të përfshijë gjithashtu terminalin e parë të Shqipërisë për linjat ndërkombëtare të lundrimit.

Më shumë se 80,000 metra katrorë parqe dhe hapësira të hapura, dhe 170 dyqane tregtare, po planifikohen gjithashtu. Por është më shumë se thjesht fjalë, si çdo zhvillim, varet nga numrat.

“Është një fakt me të cilin askush nuk mund të debatojë, se prona pranë ujit është rreth 35% më e lartë në vlerë. Jo vetëm pika të tilla janë të kufizuara në mbarë botën, por ka zona shumë të kufizuara në Mesdhe ku mund të bësh diçka të tillë. Dhe shumë thjesht, të jetosh pranë ujit dhe jahteve është një mënyrë jetese e pabesueshme”, thotë Alabbar.

Projekti po ndërtohet në Durrës, një nga qytetet më të vjetra të Shqipërisë, i themeluar në vitin 627 p.e.s. “Shqipëria është sekreti i fundit në Europë. Njohuritë e mia të mëparshme më kanë shërbyer mjaft mirë që mund të bëj diçka që nuk është bërë kurrë më parë. Dhe ajo që po bëjmë është përzierja e artit tonë me ushqimin dhe muzikën. Njerëzit duan, kërkojnë, një jetë të bukur, ndaj këtë po planifikojmë të ofrojmë këtu”, thotë ai, duke shtuar: “Kur e krahason Shqipërinë me pjesën tjetër të rajonit, është vlera më tërheqëse në krahasim me të gjitha vendet përreth.”

Por si me çdo gjë që bën Alabbar, para së gjithash ka të bëjë me numrat. “Kam tridhjetë vjet që e bëj këtë, ndaj e di që kur bëhet fjalë për toka të virgjëra, ata që nuk janë buzë ujit, ata që vijnë dhe blejnë të parët do të dyfishojnë në minimum vlerën e pronës së tyre”-thotë ai.  “Në Downtown Dubai ishte trefishi i vlerës fillestare, po ashtu edhe me projektet që bëmë në Serbi. Në Egjipt pamë katërfishin e vlerës së dorëzuar për blerësit. Por në përgjithësi, ju po kërkoni të dyfishoni vlerën e shtëpisë tuaj deri në momentin që merrni dorëzimin, nëse jeni një nga blerësit e parë. Është një urdhër i lartë. Por me mega-projektet si Burj Khalifa dhe Dubai Marina tashmë nën brezin e tij, Durrësi duket si një shëtitje në park. Ose siç do të preferonte të qëndronte, një shëtitje përgjatë shëtitores“-përfundon investitori arab.