BREAKING NEWS

Pse samiti BE-Ballkani Perëndimor po bëhet në Tiranë? Ish ministri i Drejtësisë zbardh detajet dhe zbulon prapaskenat

Pse samiti BE-Ballkani Perëndimor po bëhet në Tiranë? Ish
x
BREAKING NEWS

“Kjo është e turpshme”, Alfred Cako plas deklaratën ‘bombë’: Samiti i nesërm, përpjekja e fundit e BE për të eliminuar...

“Kjo është e turpshme”, Alfred Cako plas deklaratën
x
BREAKING NEWS

“Primaret ishin të mrekullueshme”/ Ylli Rakipi i ndërpret entuziazmin Flamur Nokës: Kur trukohen janë maskaradë, mos më trego mua...

“Primaret ishin të mrekullueshme”/ Ylli Rakipi i ndërpret
x
BREAKING NEWS

U tërhoq nga Primaret për Bashkinë e Tiranës, nuk përmbahet Evi Kokalari, sulmon ashpër Alimehmetin

U tërhoq nga Primaret për Bashkinë e Tiranës, nuk
x
BREAKING NEWS

Belind Këlliçi kandidati zyrtar i PD-së për Bashkinë e Tiranës, vjen reagimi i menjëhershëm i Metës

Belind Këlliçi kandidati zyrtar i PD-së për Bashkinë
x
BREAKING NEWS

Dash Sula lë vajin e ullirit te vendi i Ramës: Pije se e ke nga ullinjtë e Saliut

Dash Sula lë vajin e ullirit te vendi i Ramës: Pije se e ke nga
x
BREAKING NEWS

Kandidat zyrtar i PD-së për Tiranën, reagon Belind Këlliçi dhe habit me deklaratën: Ilir Alimehmeti do të jetë...

Kandidat zyrtar i PD-së për Tiranën, reagon Belind
x
BREAKING NEWS

Çfarë ndodhi? ‘Kokë më kokë’ me Belind Këlliçin, Ilir Alimehmeti tërhiqet papritur nga balotazhi i Primareve të Tiranës

Çfarë ndodhi? ‘Kokë më kokë’ me Belind
x

Bota

Alarm në Moskë, rusët mund të humbasin qytetin “kyç” që mund të bëjnë kthesën e madhe të luftës në Ukrainë

Alarm në Moskë, rusët mund të humbasin qytetin

Forcat ruse mbeten nën presion në pjesë të rajoneve që planifikojnë të aneksojnë. Instituti për Studimin e Luftës (ISW) raporton se ushtria ruse përballet me humbje të afërt në qytetin Liman, në juglindje të Izjum, një qytet kyç që mund të bëjë kthesën e madhe të luftës në Ukrainë. ISË thotë se blogerët ushtarakë rusë diskutuan sukseset e Ukrainës rreth Limanit me shqetësim në rritje, “duke sugjeruar se forcat ruse në këtë zonë mund të përballen me humbje të afërt”. Liman është një qytet me rreth 20,000 banorë në Donetsk, rreth 20 km nga kufiri i rajonit të Luhansk, dhe jo shumë larg nga Lisi?ansk dhe Severodonetsk, të cilat ishin skena e luftimeve të ashpra këtë pranverë. “Disa blogerë ushtarakë rusë dhe korrespondentë të shquar ushtarakë pohojnë se trupat ukrainase kanë avancuar në perëndim, veri dhe verilindje të Limanit dhe po punojnë për të përfunduar rrethimin e trupave ruse në Liman dhe përgjatë bregut verior të lumit Siversky Donetsk në këtë zonë.” tha Instituti. “Blogerët ushtarakë rusë kanë deklaruar se trupat ukrainase po kërcënojnë pozicionet dhe linjat e komunikimit ruse”, shtuan ata. “Shënimi i xhepit Liman ka të ngjarë të ketë pasoja të mëdha për grupimin rus në rajonet veriore të Donetsk dhe perëndimore të Luhanskut dhe mund të lejojë trupat ukrainase të kërcënojnë pozicionet ruse përgjatë kufirit perëndimor të rajonit të Luhansk dhe në zonën Severodonetsk-Lisichansk.” Zhvillimi do të pasonte humbjet ruse pas kundërsulmimeve të Ukrainës në rajonin e Kharkiv dhe ISË thotë se fitimi do të reduktonte më tej moralin rus dhe do të zemëronte më tej nacionalistët në vend, pasi mobilizimi i pjesshëm i Vladimir Putin përballet me rezistencë nga ata që ikin nga vendi