Kërko Për

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

Alarmohet NASA/ Panik në hapësirë, anija kozmike me dy astronautë në bord pëson defekt

Postuar: 11/10/2018 - 11:28

Raketa Soyuz FG që mbante anijen kozmike Soyuz MS-10, ka pësuar një defekt në motor duke shkaktuar alarm dhe frikë në NASA, që po drejtonte misionin.

Astronautët mësohet se do të zbresin në Kazakistan.

Nisja e anijes kozmike Soyuz MS-10 mbi një raketë Soyuz FG, e manovruar nga një ekuipazh prej dy komzonautësh në vend të tre, nuk shkoi sipas planit për shkak të një defekti në motor pak kohë pas ngritjes nga Toka, bënë të ditur agjencitë ruse.

Kozmonauti rus Aleksej Ovçinin dhe ai i NASA-s, Nick Hague, do të shkonin në Stacionin Ndërkombëtar Hapësinor, ku do të bashkoheshin me ekipin e Ekspeditës 57, të drejtuar nga Komandanti Alexandër Gerst i ESA-s (Agjencia Hapësinore Evropiane) për gjashtë muajt e ardhshëm.

Sipas medias ruse, të dy kozmonautët janë ‘gjallë dhe do të zbresin në Kazakistan’.

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 21/03/2019 - 07:22

Gjykata e apelit në Hagë ka rrëzuar dje apelin e ish-liderit të serbëve të Bosnjës, Radovan Karaxhiç, kundër dënimit të tij për gjenocid dhe krime të luftës në Bosnje dhe Hercegovinë në vitet 1990, dhe ka zgjatur dëni

Postuar: 20/03/2019 - 23:27

Presidenti i Kazakistanit Nursultan Nazarbayev papritmas dha dorëheqjen të martën pas tre dekadas

Postuar: 20/03/2019 - 22:39

Të dhënat e fundit të Pentagonit tregojnë se vetëm 15 për qind e gjuajtësve amerikanë të gjener

Postuar: 20/03/2019 - 22:12

Lajmi që ka lumturuar komunitetin kombëtar në Argjentinë sot është ai i gjetjes shëndoshë dhe b

Postuar: 20/03/2019 - 20:09

Partia e kryeministrit hungarez Viktor Orbán, Fidesz është pezulluar sit nga grupi pan-Evropian

Postuar: 20/03/2019 - 19:42

Këshilltari për Siguri Kombëtare i Shteteve të Bashkuara, John Bolton akuzoi institucionet poli

Postuar: 20/03/2019 - 19:38

Kryeministri i Australisë, Scott Morrison ka dënuar deklaratat e bëra nga presidenti i Turqisë,