BREAKING NEWS

Ramës do t’i konfiskohen dhuratat nga FBI? Ish-deputeti zbardh detaje nga hetimi: Ja çfarë pritet të ndodhë

Ramës do t’i konfiskohen dhuratat nga FBI? Ish-deputeti zbardh detaje
x
BREAKING NEWS

'Kartvizitën 'FBI' s'do e refuzonte askush', Vangjeli zbulon 'të pathënat': Ju tregon se me kë është takuar McGonical në Shqipëri

'Kartvizitën 'FBI' s'do e refuzonte askush',
x
BREAKING NEWS

"Turp historik nëse ndodh", avokat Ngjela del me reagimin e fortë: Albin Kurti nuk do ta pranojë këtë ofendim të kombit shqiptar

"Turp historik nëse ndodh", avokat Ngjela del me reagimin e
x
BREAKING NEWS

A duhet të nisin hetimet ndaj Ramës nga FBI? Habit Kreshnik Spahiu

A duhet të nisin hetimet ndaj Ramës nga FBI? Habit Kreshnik Spahiu
x
BREAKING NEWS

"Mund ta ketë dërguar këtë email në kushtet e xhelozisë", gazetari tregon detajet për çështjen McGonigal: Gjykata kërkoi dokumente dhe informacione për…

"Mund ta ketë dërguar këtë email në kushtet e
x
BREAKING NEWS

‘Shpërthen’ Lorenc Vangjeli, plas deklaratën e fortë për ish- agjentin e FBI-së McGonigal: Ka marrë miliona euro në Shqipëri dhe Kosovë, ka takuar biznesmenë, politikanë, gjyqtarë e prokurorë

‘Shpërthen’ Lorenc Vangjeli, plas deklaratën e fortë
x
BREAKING NEWS

"Erdhi një mashtrues...", analisti plas deklaratën e fortë: McGonigal kuptoi se këtu bëhen para, mburreshin se kishin një shok në FBI

"Erdhi një mashtrues...", analisti plas deklaratën e
x
BREAKING NEWS

Skandali me ish-zyrtarin e FBI-së/ Deputeti i PS e zbulon: Ja e vërteta që ju nuk e dini

Skandali me ish-zyrtarin e FBI-së/ Deputeti i PS e zbulon: Ja e
x

Bota

Aleanca e Berlusconit fiton zgjedhjet në Itali, Giorgia Meloni: E djathta ekstreme e Italisë në rrugën e duhur për të fituar

Aleanca e Berlusconit fiton zgjedhjet në Itali, Giorgia Meloni: E djathta

Qendra e djathtë fiton zgjedhjet në Itali, por mbi të gjitha fiton Giorgia Meloni: në numërimin ende në progres koalicioni qëndron në 44% me Vëllezërit e Italisë mbi 26%, Liga që shembet në 9% dhe Forza Italia në 8%. Qendra e majtë nuk arrin 27%: Partia Demokratike është nën 20%, Aleanca e Gjelbër dhe e Majtë kalon pragun e 3%, një objektiv që + Evropa dhe Angazhimi Qytetar i Luigi Di Maio nuk arrijnë as 1%.

Sondazhet shpërblejnë “Fratelli d’Italia” të Giorgia Melonit si partinë e parë, me shumicën në Dhomë dhe Senatin e qendrës së djathtë. Në koalicion, megjithatë, La Lega humbet terren dhe shkon nën 9%. Edhe qendra e majtë luan rolin e humbësit të madh.

Enrico Letta dhe Matteo Salvini nuk komentojnë rezultatet e zgjedhjeve dhe e shtyjnë përballjen. “Lëvizja 5 Yjet” shkon mirë dhe kalon 15%, ndërsa Poli i Tretë i Veprimit dhe Italia Viva “gërryen” mbi 7%. Pjesëmarrja përfundimtare ishte 63.91%, rreth 9% më pak se zgjedhjet e vitit 2018. Pjesëmarrja në votime është më e ulëta ndonjëherë.

Në skenën e selisë së “Fratelli d’Italia” Giorgia Meloni është e emocionuar dhe e vendosur. “Kjo nuk është pika e mbërritjes, por e nisjes. Italia ka zgjedhur një qeveri të qendrës së djathtë të udhëhequr nga FDI dhe ne do të qeverisim për të gjithë. Më vjen keq për abstenimin, tani sfida do të jetë rindërtimi i marrëdhënieve mes shtetit dhe qytetarëve”.

Të dhënat e votimit u komentuan edhe nga Giuseppe Conte: “Të gjithë e jepnin M5 në një rënie dhe rikthimi ishte i rëndësishëm. Ne jemi forca e tretë politike dhe ndaj kemi një përgjegjësi të madhe”.

Di Maio jashtë Parlamentit
Luigi Di Maio është jashtë Parlamentit. Kur të dhënat nuk janë ende përfundimtare, ministri i Jashtëm në largim është në fakt i mundur në njësinë zgjedhore njëanëtarëshe të Dhomës së Napolit Fuorigrotta, ku fitorja e Sergio Costa për Lëvizjen 5 Yjet është tashmë e sigurt. Partia e Di Maio, Angazhimi Qytetar, aktualisht jepet midis 0.6% dhe 1%.