BREAKING NEWS

Gati 4 mijë testime! Ja sa raste të reja me COVID u regjistruan në 24 orët e fundit në Shqipëri, zbulohen zonat më 'të nxehta'

Gati 4 mijë testime! Ja sa raste të reja me COVID u regjistruan
x

Bota

"Alienët na kanë pushtuar", numër stratosferik raportimesh për UFO-t në Itali, ja rasti i paprecedentë që ka kapur radari në aeroportin Malpensa në Milano dhe lidhja me pandeminë e COVID-19

"Alienët na kanë pushtuar", numër stratosferik

Mund të jetë që vizionet janë gjithashtu ndër efektet anësore të Covidit? Sidomos në qiell, kur errësohet dhe shfaqen drita që nuk janë yje. Drita larg dhe afër, të kthjellët dhe të paqartë: o Zot, janë UFO! 2020, i mërzitur nga virusi nga lindja, ishte viti par ekselencës së shikimeve: 380 kundër 241 në 2019, 57 përqind më shumë, me një kulm midis marsit (29) dhe prillit (75), saktësisht kur dekretet e kryeministrit Conte na mbanin të burgosur në shtëpi njëzet e katër orë në ditë. Rastësia? Rastësi? Kush mund ta tregojë. E vetmja siguri është se gjatë vitit të kaluar, telefonat Ufoline të Qendrës Kombëtare të UFO-ve kanë qenë shumë të nxehtë. Asnjë i huaj nuk ka zbritur nga firma për të parkuar anijen e tij në tokë, megjithatë të dhënat fotografojnë një gjendje reale: italianët, të rraskapitur nga pandemia që ua ka marrë jetën shoqërore dhe fatkeqësisht në disa raste edhe punën e tyre, kanë vizione të çuditshme. Pothuajse për gjithçka, ekziston një shpjegim. Ufologët shpjegojnë se të dhënat janë "shumë të ndikuara nga veprimtaria e Hapësirës X: 41 përqind e raporteve në fakt i atribuohen kalimit të satelitëve Starlink", që është anija kozmike e lëshuar nga Elon Musk për të arritur në internet global.

Në përgjithësi, 50 përqind e shikimeve janë fenomene natyrore që ata që morën telefonin për të thirrur ufolin nuk ishin në gjendje t'i njihnin, 25 përqind u atribuohen fotove ose videove të dritave të paidentifikuara të natës (6 përqind lidhet me objektet e ditës ose sferat) dhe 20 përqind lidhet me pasqyrimet e gabimeve fotografike ose filmike. Le të shtojmë gjithashtu se qielli gjatë bllokimit ishte më i lirë dhe njerëzit kishin më shumë kohë për ta vëzhguar atë dhe kjo shpjegon lulëzimin e pamjeve. Rastet më kurioze dhe zbavitëse nuk mungojnë. Skimin e 380 rasteve totale dhe duke marrë parasysh vetëm raportet më të kualifikuara, të cilat janë pak më shumë se gjysma, përveç 92 satelitëve Starlink, ka shumë zgjedhje. Ka fenerë kinezë (16 pamje) të shkëmbyera për UFO në prag të Vitit të Ri midis Milanit dhe Varese, në korrik midis Piacenza dhe Trentino, në shtator afër Napolit, fenerët e diskove që dukeshin për disa drita jashtëtokësore, në fillim të marsit karantinë në provincën e Vicenza dhe këtë verë gjatë "të lirë të gjithëve" në Molfetta dhe Ravenna, dhe përsëri një tullumbace moti për matjet meteorologjike ngatërruar me një disk fluturues në Veroli, Ciociaria, në mëngjesin e 18 Tetorit. Por gjithashtu avionët dhe dronët, me tre raporte secili, përfunduan në regjistrat e Qendrës Kombëtare të UFO-ve: në Forlì, Teramo, Romë, Lignano Sabbiadoro, Varese dhe Pisa. Dhe këto janë rastet më të rrezikshme, nëse ju pëlqen.

Precedenti i Marsit 2019 është ende i freskët, kur një automjet i paidentifikuar u shfaq në radarin e aeroportit Malpensa duke detyruar autoritetet të mbyllnin hapësirën ajrore mbi aeroportin e Milanos. Tre avionë duhej të rrethonin përpara se të uleshin dhe dy të tjerë ishin devijuar në Linate dhe Orio al Serio. Shumë rreziqe përplasjeje me atë që mund të ketë qenë një helikopter ose një ‘ultralight’. Edhe pse disa kurrë nuk kanë ndaluar së besuari se ishte një UFO. Në llogaritjen e raporteve kryesore ekzistojnë edhe dritat e natës në lartësi të madhe (35), planete dhe yje (24), gabime fotografike (19) dhe sfera të ditës në lartësi të madhe (11). Në krye të renditjes së paraqitjeve është Lazio me 30 raste, e ndjekur nga Toskana me 27 dhe me Lombardinë për të mbyllur podiumin (23 raste). Inshtë në zona të mëdha metropolitane që njerëzit gjejnë pamje të UFO-ve në qiellin e pastër: në Romë (23), Torino (9), Napoli (9), Firence (8), Milano (6), ndërsa Cosenza (5) fiton së pari ndër kryeqytetet e jugut. Në fund të renditjes, me më pak shikime, janë Valle d'Aosta (vetëm një), Molise (2) dhe Trentino (4). Sipas të dhënave të Forcës Ajrore, të porositur nga qeveria Andreotti që nga '78 për të vëzhguar objekte të paidentifikuara fluturuese, kishte vetëm dy shikime në vitin 2020. Natën e 18 korrikut, në Cerchiate di Pero, afër Milanos , një burrë pa në qiell një objekt me një formë sferike të parregullt dhe një ngjyrë të bardhë të fortë, e cila, para se të zhdukej, u bë e kuqërremtë, ndërsa disa javë më vonë, në 5.45 të mëngjesit të 2 gushtit, një person tjetër vuri re një objekt sferik dhe ngjyra e verdhë që lëviz nëpër qiell me shpejtësi të lartë. Kishte një stuhi dhe vetëtima shqyeu retë./Massimo Sanvito, Libero