BREAKING NEWS

Detaje të reja/ 90 mijë euro për 'kokën' e Dumanit dhe të vëllait, si dështoi plani për vrasjen e tyre, dëshmon autori: Ja kush ma dha porosinë

Detaje të reja/ 90 mijë euro për 'kokën' e Dumanit
x
BREAKING NEWS

Covid-19 në Shqipëri/ Ministria e Shëndetësisë publikon shifrat, ja sa raste të reja ka pasur në 24 orët e fundit

Covid-19 në Shqipëri/ Ministria e Shëndetësisë publikon
x
BREAKING NEWS

I grabitën 50 mijë euro në banesë, reagon deputeti shqiptar dhe iu kundërpërgjigjet të gjithëve atyre që 'e masakruan': Jam mjek, e ushtroj me nder profesionin…

I grabitën 50 mijë euro në banesë, reagon deputeti shqiptar
x
BREAKING NEWS

Matura Shtetërore/ Dalin notat e provimit të Matematikës, mësoni rezultatin tuaj

Matura Shtetërore/ Dalin notat e provimit të Matematikës,
x
BREAKING NEWS

“Kosto e paprecedentë për Putin”/ Presidenti Joe Biden zbulon zyrtarisht vendimin e parë të G7-ës: Do ndalojmë...

“Kosto e paprecedentë për Putin”/ Presidenti Joe Biden
x
BREAKING NEWS

“Një krimb që ha çdo ditë dhe pa u kuptuar trarët e saj”/ Eksperti Ervin Karamuço nxjerr prapaskenat dhe ngre alarmin: Ja çfarë i rrezikon shqiptarët!

“Një krimb që ha çdo ditë dhe pa u kuptuar
x
BREAKING NEWS

Vladimir Putin merr goditjen e rëndë, zbardhet vendimi më i fundit i Perëndimit dhe Japonisë

Vladimir Putin merr goditjen e rëndë, zbardhet vendimi më i
x
BREAKING NEWS

Deputeti shqiptar bie pre e ‘maskave’, i hyjnë në banesë dhe i vjedhin 50 mijë euro, zbardhet denoncimi i tij në polici: I kisha mbledhur me familjarët për shlyerjen e një borxhi!

Deputeti shqiptar bie pre e ‘maskave’, i hyjnë në
x

Bota

Amerikanët nxjerrin në skenë “gjuetarin nazist” që mund të çojë Vladimir Putinin drejt burgut

Amerikanët nxjerrin në skenë “gjuetarin nazist”

Shtetet e Bashkuara të Amerikës kanë futur në lojë “gjuetarin nazist”  që bën Vladimir Putinin “të dridhet”, pasi nëse ka prova të shumta për krime lufte ai mund të përfundojë në burg. Këtë herë jo për të gjuajtur ndjekësit e fundit të çmendurisë së Hitlerit, por për të nxjerrë kriminelët e tjerë para drejtësisë. Shtetet e Bashkuara do të dërgojnë një ekip special në Ukrainë për të ndihmuar autoritetet e Kievit të ndjekin penalisht masakrat e kryera gjatë pushtimit rus. Për të kapur përgjegjësit e këtyre tmerreve , shpesh të mbuluara nga vetë autorët, do të nevojiten prova të caktuara dhe hetime të thelluara, në mënyrë që të shtohen faktet në shkeljet e shumta të konstatuara tashmë. Amerikanët, pra, do të aktivizojnë një ekip të drejtuar nga Eli Rosenbaum, një veteran i Departamentit të Drejtësisë, i cili më parë kishte punuar me sukses në identifikimin e kriminelëve nazistë të luftës, duke fituar një reputacion si një “gjuetar nazist”.  Dërgimi i Rosenbaum në mbështetje të Kievit u njoftua nga Prokurori i Përgjithshëm i SHBA Merrick Garland gjatë një vizite të papritur në Ukrainë dje, më 22 qershor. “Unë jam këtu për të shprehur mbështetjen e palëkundur të Shteteve të Bashkuara për popullin ukrainas në mes të pushtimit të paprovokuar dhe të padrejtë rus,” tha Garland pas takimit me Prokuroren e Përgjithshme të Kievit, Iryna Venediktova në Krakovets. Më pas ai shtoi: “Amerika ka parë shumë imazhe të tmerrshme dhe ka lexuar rrëfimet rrëqethëse të brutalitetit dhe vdekjes që rezultoi nga pushtimi i padrejtë rus. Por nuk ka vend për të fshehur kriminelët e luftës”, përfundoi ai. Kjo pra është edhe arsyeja që SHBA ka marrë vendim për të dërguar në Ukrainë njeriun që për një karrierë të tërë ka qenë i përfshirë në gjurmimin e fajtorëve të mizorive të urdhëruara nga Hitleri.