BREAKING NEWS

“Ju heqim non gratat”/ Skandali i McGonigal, "bomba" nga Milaim Zeka: Ja premtimi për Gjykatën e Hagës

“Ju heqim non gratat”/ Skandali i McGonigal, "bomba" nga
x
BREAKING NEWS

Sherr mes disa të rinjve në një lokal, raportohet për të plagosur

Sherr mes disa të rinjve në një lokal, raportohet për
x
BREAKING NEWS

Ngjarja tronditëse në Gramsh, flet kryeplaku i fshatit: Jemi të shokuar, na ka lënë pa fjalë

Ngjarja tronditëse në Gramsh, flet kryeplaku i fshatit: Jemi të
x
BREAKING NEWS

Autori pastroi gjakun dhe mbuloi trupat e viktimave, zbardhen detaje të reja për ngjarjen e rëndë në Gramsh

Autori pastroi gjakun dhe mbuloi trupat e viktimave, zbardhen detaje të
x
BREAKING NEWS

E rëndë/ I riu u ther me thikë në 2 të mëngjesit te Sheshi Skënderbej, policia del me thirrjen e rëndësishme për qytetarët

E rëndë/ I riu u ther me thikë në 2 të mëngjesit
x
BREAKING NEWS

Sëmuret Edi Rama, kryeministri mungon në eventin e rëndësishëm, zbardhen me shpejtësi detajet

Sëmuret Edi Rama, kryeministri mungon në eventin e
x
BREAKING NEWS

Tragjedia në Gramsh/ Hapen dyert e mortit në shtëpitë e viktimave, fqinji rrëfen situatën mes vëllezërve

Tragjedia në Gramsh/ Hapen dyert e mortit në shtëpitë e
x
BREAKING NEWS

Gazetari Robert Papa zbulon arsyen pse SHBA nuk e shpall dot non grata Edi Ramën: Është një goditje e madhe

Gazetari Robert Papa zbulon arsyen pse SHBA nuk e shpall dot non grata Edi
x

Bota

Analiza e CNN zbardh çfarë i ka ndodhur ish presidentit/ Dita e vështirë e Donald Trump në Gjykatë përfundon me një disfatë të dyfishtë

Analiza e CNN zbardh çfarë i ka ndodhur ish presidentit/ Dita e

Ish-presidenti i SHBA-ve, Donald Trump pësoi një humbje mahnitëse në Gjykatën e Lartë gjatë fushatës së tij të gjatë për të fshehur deklaratat e tij tatimore, të cilat tani janë vendosur para një komiteti të Dhomës së Përfaqësuesve të drejtuar nga demokratët.

Gjyqtarët e Gjykatës së Apelit të emëruar nga republikanët u shfaqën të qetë në përpjekjen e tij të fundit për të ngadalësuar çështjen e dokumenteve të klasifikuara që u gjetën në rezidencën Mar-a-Lago.

Një gjykatës i Nju Jorkut caktoi një datë gjyqi në tetor 2023 për çështjen e 250 milionë dollarëve që shteti amerikan pretendon se Trump, fëmijet e tij dhe bizneset e tij kanë mashtruar.

Zhvillimet e së martës shënuan herën e parë që kaosi ligjor dhe rreziku që e rrethon është vënë plotësisht në fokus që kur ai deklaroi kandidimin për nominim ne zgjedhjet presidenciale.

Disa zhvillime të martën – duke përfshirë çështjen e dokumenteve dhe atë të deklaratave tatimore të Trump, që do të kalojnë së shpejti në duart e demokratëve disa javë përpara se republikanët të marrin kontrollin e Dhomës së Përfaqësuesve – sugjerojnë se dy strategji të qëndrueshme ligjore të Trump mund të fillojnë të prishen.

E para është pretendimi i tij se ai, si ish-president, meriton trajtim të ndryshëm sipas ligjit sesa qytetarët e tjerë amerikanë. E dyta është se qasja e tij me vonesë. Megjithatë, ish-presidenti ka arritur prej kohësh të mbajë skandale që mund t’i kenë goditur politikanët e tjerë. Dhe ai është i sigurt se do të përdorë kthesa të reja në rastet për të forcuar narrativën e persekutimit që është thelbësore në fushatën e tij të re për Shtëpinë e Bardhë.

Por guvernatori në largim i Arkansas, Asa Hutchinson , i cili po konsideron gjithashtu një fushatë presidenciale republikane në vitin 2024, tha në CNN të martën se provat e reja të trazirave që rrethojnë Trump mund të jenë një pengesë për votuesit republikan.

“Është marramendëse për publikun të shohë këtë lloj kaosi që rrethon një kandidat për president”, tha Hutchinson për Brianna Keilar të CNN. “Për mua, është shumë problematike dhe thjesht reflekton të gjitha sfidat që vijnë me një kandidaturë për Trump.”

Refuzimi i Trump për të ndjekur precedentin duke i treguar publikut deklaratat e tij tatimore gjatë fushatës presidenciale 2016 ishte një nga shenjat e para të vendosmërisë së tij për të thyer normat. Pra, vendimi i Gjykatës së Lartë për të mos bllokuar Shërbimin e të Ardhurave të Brendshme nga lëshimi i dokumenteve të tij tatimore në Komitetin e Mënyrave dhe Mjeteve të Dhomës së Përfaqësuesve përfaqësoi një humbje të rëndësishme personale, si dhe një humbje politike.

Zhgënjimi tjetër i madh i Trump erdhi në çështjen e dokumenteve të Mar-a-Lago, me mbrojtjen e madhe që ish-presidenti siguroi nga një gjykatës. Ish Presidenti po hetohet për pengim të mundshëm të drejtësisë, trajtim kriminal të të dhënave qeveritare dhe shkelje të ligjit të spiunazhit, i cili ndalon ruajtjen e paautorizuar të informacionit të mbrojtjes kombëtare. CNN