BREAKING NEWS

“Ju heqim non gratat”/ Skandali i McGonigal, "bomba" nga Milaim Zeka: Ja premtimi për Gjykatën e Hagës

“Ju heqim non gratat”/ Skandali i McGonigal, "bomba" nga
x
BREAKING NEWS

Sherr mes disa të rinjve në një lokal, raportohet për të plagosur

Sherr mes disa të rinjve në një lokal, raportohet për
x
BREAKING NEWS

Ngjarja tronditëse në Gramsh, flet kryeplaku i fshatit: Jemi të shokuar, na ka lënë pa fjalë

Ngjarja tronditëse në Gramsh, flet kryeplaku i fshatit: Jemi të
x
BREAKING NEWS

Autori pastroi gjakun dhe mbuloi trupat e viktimave, zbardhen detaje të reja për ngjarjen e rëndë në Gramsh

Autori pastroi gjakun dhe mbuloi trupat e viktimave, zbardhen detaje të
x
BREAKING NEWS

E rëndë/ I riu u ther me thikë në 2 të mëngjesit te Sheshi Skënderbej, policia del me thirrjen e rëndësishme për qytetarët

E rëndë/ I riu u ther me thikë në 2 të mëngjesit
x
BREAKING NEWS

Sëmuret Edi Rama, kryeministri mungon në eventin e rëndësishëm, zbardhen me shpejtësi detajet

Sëmuret Edi Rama, kryeministri mungon në eventin e
x
BREAKING NEWS

Tragjedia në Gramsh/ Hapen dyert e mortit në shtëpitë e viktimave, fqinji rrëfen situatën mes vëllezërve

Tragjedia në Gramsh/ Hapen dyert e mortit në shtëpitë e
x
BREAKING NEWS

Gazetari Robert Papa zbulon arsyen pse SHBA nuk e shpall dot non grata Edi Ramën: Është një goditje e madhe

Gazetari Robert Papa zbulon arsyen pse SHBA nuk e shpall dot non grata Edi
x

Bota

Aneksimi i rajoneve në Ukrainë, SHBA tregon 'dhëmbët' dhe godet Rusinë me vendimin më të fundit

Aneksimi i rajoneve në Ukrainë, SHBA tregon

SHBA-ja ka vendosur një set të ri sanksionesh të lidhura me Rusinë, sanksione të cilat prekin qindra individë dhe kompani.

Një vendim i tillë vjen pas nënshkrimit të dekretit për aneksimin e katër rajoneve ukrainase nga Rusia.

Më shumë se 1000 njerëz dhe firma të lidhura me pushtimin rus të Ukrainës janë përfshirë në paketën e re të sanksioneve, duke përfshirë guvernatorin e Bankës Qendrore dhe familjet e anëtarëve të Këshillit të Sigurisë Kombëtare.

Qindra anëtarë të legjislaturës së Rusisë, drejtues të infrastrukturës financiare dhe ushtarake të vendit dhe furnizues për përcaktimet e sanksioneve u sanksionuan nga Departamenti i Thesarit.

“Ne nuk do të heshtim ndërsa Putini përpiqet me mashtrim të aneksojë pjesë të Ukrainës”, tha Sekretarja e Thesarit Janet Yellen në një deklaratë.

Ndërkohë, edhe presidenti Joe Biden, në një deklaratë për publikimit të sanksioneve, dënoi përpjekjet e Rusisë për të aneksuar territorin sovran të Ukrainës.

“Mos bëni gabim, këto veprime nuk kanë legjitimitet. Shtetet e Bashkuara do të respektojnë gjithmonë kufijtë e Ukrainës të njohur ndërkombëtarisht.

Sanksionet e reja do të imponojnë kosto për individët dhe subjektet “që ofrojnë mbështetje politike ose ekonomike për përpjekjet e paligjshme për të ndryshuar statusin

Unë u bëj thirrje të gjithë anëtarëve të bashkësisë ndërkombëtare që të refuzojnë përpjekjet e paligjshme të Rusisë për aneksim dhe të qëndrojnë me popullin e Ukrainës për aq kohë sa duhet”, tha Biden.

Departamenti Amerikan i Shtetit tha se ka vendosur kufizime vizash për më shumë se 900 persona si pjesë e sanksioneve të reja të lidhura me Rusinë pas aneksimit të territorit ukrainas nga Rusia.

Individët që tani u ndalohet të udhëtojnë në SHBA përfshijnë anëtarë të ushtrisë ruse dhe bjelloruse dhe “përfaqësuesit e Rusisë për shkeljen e sovranitetit, integritetit territorial dhe pavarësisë politike të Ukrainës”, tha ai.

Në një deklaratë, sekretari amerikan i shtetit Antony Blinken tha”

Departamenti Amerikan i Thesarit tha se vendosi sanksione ndaj 14 personave në kompleksin ushtarako-industrial të Rusisë, dy drejtuesve të bankës qendrore të vendit, anëtarëve të familjeve të zyrtarëve të lartë dhe 278 anëtarëve të legjislaturës së Rusisë “për mundësimin e referendumeve të rreme të Rusisë dhe përpjekjes për të aneksuar territorin sovran të Ukrainës. “.

Ndër ata që janë sanksionuar janë:

Guvernatorja e bankës qendrore ruse, Elvira Nabiullina, e cila është ish-këshilltare e presidentit rus Vladimir Putin

Zëvendëskryeministri rus, Alexander Novak

Familjet e kryeministrit rus, Mikhail Mishustin , dhe ministrit të mbrojtjes, Sergei Shoigu

109 anëtarë të Dumës së Shtetit

Këshilli i Federatës i Asamblesë Federale të Rusisë dhe 169 anëtarë të tij

Përveç kësaj, thesari amerikan ka sanksionuar:

14 furnizues, duke përfshirë dy furnizues ndërkombëtarë, “për mbështetjen e zinxhirëve të furnizimit ushtarak të Rusisë”.

57 entitete të reja në Rusi dhe Krime që SHBA i akuzon se kanë ndihmuar “sulmin brutal të ushtrisë ruse ndaj Ukrainës”.

Midis atyre objektivave që lidhen me prokurimin e mbrojtjes së Rusisë ishte një furnizues kinez, i akuzuar për Thesarin për mbështetjen e Radioavtomatika, një firmë ruse e prokurimit të mbrojtjes e caktuar nga SHBA.

SHBA lëshoi gjithashtu një paralajmërim për vendet e tjera që mbështesin përpjekjet luftarake të Rusisë. Një deklaratë e thesarit të SHBA tha:

Kontrollet aktuale të eksporteve të Shteteve të Bashkuara mbi Rusinë mund të zbatohen për subjektet në vendet e treta që kërkojnë të ofrojnë mbështetje materiale për sektorët ushtarakë dhe industrialë të Rusisë dhe Bjellorusisë.