BREAKING NEWS

E rëndë në Peshkopi, plagoset me armë zjarri 16-vjeçarja, zbardhen detajet e para

E rëndë në Peshkopi, plagoset me armë zjarri
x
BREAKING NEWS

Partia Socialiste mbledh Kryesinë, çfarë pritet të diskutohet

Partia Socialiste mbledh Kryesinë, çfarë pritet të
x
BREAKING NEWS

“Fluturojnë” rastet e reja, Ministria e Shëndetësisë zbardh bilancin e 24 orëve të fundit: Shënohet një humbje jete nga COVID

“Fluturojnë” rastet e reja, Ministria e
x
BREAKING NEWS

“FOTO HISTORIKE”/ Kreshnik Spahiu publikon foton e rrallë të Fatos Nanos: Këtu për herë të parë u...

“FOTO HISTORIKE”/ Kreshnik Spahiu publikon foton e rrallë
x
BREAKING NEWS

“PD do shpallet...”, paralajmërimi i fortë i Ngjelës për protestën e 7 korrikut: Berisha do destabilizim, do që të jetë sundues! Me katër bomba...

“PD do shpallet...”, paralajmërimi i fortë i Ngjelës
x
BREAKING NEWS

Çfarë pritet të ndodhë në 7 korrik? Spartak Ngjela nxjerr zbuluar planin e Berishës dhe paralajmëron: Presion ndaj...

Çfarë pritet të ndodhë në 7 korrik? Spartak Ngjela
x
BREAKING NEWS

Maks Haxhia i përgjigjet 'flakë për flakë' Edi Ramës

Maks Haxhia i përgjigjet 'flakë për flakë' Edi
x
BREAKING NEWS

"Si takohesh me burrin biznesmen?"/ 'Çoroditet' Edi Rama, nuk e mbajnë nervat gjatë konferencës, merr vendimin drastik për gazetarin

"Si takohesh me burrin biznesmen?"/ 'Çoroditet' Edi
x

Bota

Anëtarësimi i Suedisë dhe Finlandë në NATO, Erdogan u vendos kusht: Do ta miratojmë vetëm nëse...

Anëtarësimi i Suedisë dhe Finlandë në NATO, Erdogan u

Presidenti turk, Rexhep Taip Erdogan, ka deklaruar se Suedia duhet të kthejë ‘terroristët’ që të miratohet aplikimi i saj në NATO.

"Delegacionet suedeze dhe finlandeze nuk duhet të vijnë në Turqi për ta bindur atë që të mbështesë ofertat e tyre për t'u bashkuar me aleancën"- tha Erdogan në një fjalim para ligjvënësve nga partia e tij në pushtet AK.

Ai shtoi se Turqia ka një ndjeshmëri për mbrojtjen e kufijve të tyre nga sulmet e organizatave terroriste dhe theksoi se zgjerimi i NATO-s është kuptimplotë për ta vetëm në raport me respektin që do të tregohet ndaj ndjeshmërisë së tyre.

Turqia ka akuzuar Suedinë dhe Finlandën se strehojnë njerëz që ajo thotë se janë të lidhur me grupet që i konsideron terroriste, duke përfshirë grupin militant të Partisë së Punëtorëve të Kurdistanit (PKK) dhe pasuesit e Fethullah Gylenit, të cilin Ankaraja e akuzon për orkestrimin e një përpjekjeje për grusht shteti të vitit 2016.

"Pra, nuk na ktheni terroristët, por na kërkoni anëtarësimin në NATO? NATO është një ent për sigurinë, një organizatë për sigurinë. Prandaj, nuk mund t'i themi 'po' kësaj organizate të sigurisë që t'i hiqet siguria."-shtoi Erdogan.

Të hënën, transmetuesi shtetëror i Turqisë TRT Haber tha se Suedia dhe Finlanda nuk kishin dhënë miratimin për riatdhesimin e 33 personave që kërkoi Turqia.