BREAKING NEWS

Kërcet arma në Shkodër

Kërcet arma në Shkodër
x
BREAKING NEWS

Kërkuan lirimin nga qelia, gjykata e Lartë merr vendimin për Lefter Kokën dhe tre zyrtarëve të tjerë të arrestuar për aferën e inceneratorëve

Kërkuan lirimin nga qelia, gjykata e Lartë merr vendimin për
x
BREAKING NEWS

“Nuk kemi më kriminelë që shtrijnë dorën me kallashnikov dhe vrasin gjysmën e lokalit”/ Eksperti i kriminalistikës bën paralajmërimin e fortë: Është rritur profesionalizmi, nga 2012 e deri tani...

“Nuk kemi më kriminelë që shtrijnë dorën me
x
BREAKING NEWS

“Bëhet për të tërhequr vëmendjen e Policisë së Shtetit”/ Ish-drejtuesi i policisë zbulon se kush i nxjerr fotot e të shumëkërkuarit Ervis Martinaj

“Bëhet për të tërhequr vëmendjen e Policisë
x
BREAKING NEWS

“Fillimisht i japin makinën për...” Ish-drejtuesi i Lartë i Policisë së Shtetit zbulon si rekrutohen vrasësit me pagesë

“Fillimisht i japin makinën për...” Ish-drejtuesi i
x
BREAKING NEWS

Gazetarja trondit me deklaratën: Sistemet e Policisë i ka ndërtuar një firmë ruse, ja dëmi që kanë shkaktuar hakerat në sistem

Gazetarja trondit me deklaratën: Sistemet e Policisë i ka
x
BREAKING NEWS

Dëshmia e dy vëllezërve Beqiraj/ Klodiana Lala plas deklaratën e fortë: Ngjarje kriminale të rastësishme i kanë ‘zbardhur fytyrën policisë’

Dëshmia e dy vëllezërve Beqiraj/ Klodiana Lala plas
x
BREAKING NEWS

“Në Shqipëri i ka mbetur vetëm...”, Klodiana Lala flet me emra: Kush është personazhi i njohur i botës së krimit që mori gjobën 500 mijë euroshe

“Në Shqipëri i ka mbetur vetëm...”, Klodiana Lala
x

Bota

Anëtarësimi në NATO, Suedia merr vendimin e rëndësishëm

Anëtarësimi në NATO, Suedia merr vendimin e

Qeveria e Suedisë ka vendosur zbatojë kërkesat e Turqisë për të ekstraduar një person të kërkuar për mashtrim, rasti i parë që kur Turqia kërkoi ekstradimin e një numri njerëzish në këmbim të lejimit të Stokholmit që të aplikonte zyrtarisht për anëtarësim në NATO.

Turqia, një anëtare e NATO-s, hoqi veton e saj mbi aplikimin e Finlandës dhe Suedisë për t’u bashkuar me aleancën në qershor pas javësh negociatash të tensionuara ku Ankaraja akuzoi dy vendet nordike se strehojnë, siç thotë ajo, militantë të Partisë së ndaluar të Punëtorëve të Kurdistanit (PKK).

Si pjesë e marrëveshjes, Turqia paraqiti një listë të njerëzve që donte që Suedia të ekstradonte, por që atëherë ka shprehur zhgënjimin për mungesën e përparimit. Burri, rreth të 30-tave, është rasti i parë i bërë publik i një ekstradimi në Turqi që nga arritja e marrëveshjes.

“Kjo është një çështje normale, rutinë. Personi në fjalë është një shtetas turk dhe i dënuar për vepra mashtrimi në Turqi në 2013 dhe 2016”, tha Morgan Johansson, ministri suedez i drejtësisë për Reuters.

“Gjykata e Lartë e ka shqyrtuar çështjen si zakonisht dhe ka arritur në përfundimin se nuk ka pengesa për ekstradim,” tha ai.

Një zëdhënës i ministrisë së drejtësisë nuk pranoi të thoshte nëse personi në fjalë ishte në listën e personave që Turqia kërkonte të ekstradonte, apo të jepte komente të mëtejshme mbi këtë çështje.