BREAKING NEWS

Detaje të reja/ 90 mijë euro për 'kokën' e Dumanit dhe të vëllait, si dështoi plani për vrasjen e tyre, dëshmon autori: Ja kush ma dha porosinë

Detaje të reja/ 90 mijë euro për 'kokën' e Dumanit
x
BREAKING NEWS

Covid-19 në Shqipëri/ Ministria e Shëndetësisë publikon shifrat, ja sa raste të reja ka pasur në 24 orët e fundit

Covid-19 në Shqipëri/ Ministria e Shëndetësisë publikon
x
BREAKING NEWS

I grabitën 50 mijë euro në banesë, reagon deputeti shqiptar dhe iu kundërpërgjigjet të gjithëve atyre që 'e masakruan': Jam mjek, e ushtroj me nder profesionin…

I grabitën 50 mijë euro në banesë, reagon deputeti shqiptar
x
BREAKING NEWS

Matura Shtetërore/ Dalin notat e provimit të Matematikës, mësoni rezultatin tuaj

Matura Shtetërore/ Dalin notat e provimit të Matematikës,
x
BREAKING NEWS

“Kosto e paprecedentë për Putin”/ Presidenti Joe Biden zbulon zyrtarisht vendimin e parë të G7-ës: Do ndalojmë...

“Kosto e paprecedentë për Putin”/ Presidenti Joe Biden
x
BREAKING NEWS

“Një krimb që ha çdo ditë dhe pa u kuptuar trarët e saj”/ Eksperti Ervin Karamuço nxjerr prapaskenat dhe ngre alarmin: Ja çfarë i rrezikon shqiptarët!

“Një krimb që ha çdo ditë dhe pa u kuptuar
x
BREAKING NEWS

Vladimir Putin merr goditjen e rëndë, zbardhet vendimi më i fundit i Perëndimit dhe Japonisë

Vladimir Putin merr goditjen e rëndë, zbardhet vendimi më i
x
BREAKING NEWS

Deputeti shqiptar bie pre e ‘maskave’, i hyjnë në banesë dhe i vjedhin 50 mijë euro, zbardhet denoncimi i tij në polici: I kisha mbledhur me familjarët për shlyerjen e një borxhi!

Deputeti shqiptar bie pre e ‘maskave’, i hyjnë në
x

Bota

"Anëtari më i korruptuar i bllokut"/ Analiza e medias bullgare: Rënia e qeverisë së Petkov mund të pengojë zgjerimin e BE-së

"Anëtari më i korruptuar i bllokut"/ Analiza e medias

Rënia e qeverisë bullgare e kryeministrit Kirli Petkov pasditen e së mërkurës, nuk është një lajm i mirë për Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut.

“APNEWS”, shkruan se rënia e qeverisë së Petkov fut në krizë jo vetëm politikën e brendshme bullgare, por edhe atë të jashtme, sidomos kur bëhet fjalë për zgjerimin e BE-së.

Sipas “APNEWS”  Bullgaria u zhyt më thellë në krizë politike pasi qeveria e kryeministrit Kiril Petkov humbi një votë mosbesimi në parlament, duke rritur mundësinë e zgjedhjeve të katërta të përgjithshme brenda vetëm dy viteve.

Petkov, i cili kërkoi të trajtonte korrupsionin dhe të frenonte ndikimin rus që kur mori detyrën vitin e kaluar, do të duhet të japë dorëheqjen pasi një ish-partner i vogël në koalicionin e tij të brishtë iu bashkua ligjvënësve të opozitës për ta votuar atë të mërkurën. Rreth 123 ligjvënës në asamblenë prej 240 anëtarësh votuan kundër qeverisë; 116 ishin pro.

“Ne premtojmë se do të vazhdojmë betejën tonë për të rifituar vendin tonë,” u tha Petkov ligjvënësve në Sofje pas votimit, duke e quajtur votimin një “hap të vogël”.

Udhëheqësit e partisë do të kenë tani një shans për të formuar një qeveri të re, me Petkovin duke u dhënë përpjekjen e parë. Nëse tre përpjekje dështojnë, presidenti Rumen Radev do të duhet të emërojë një kabinet të përkohshëm dhe të caktojë një zgjedhje të parakohshme.

Qeveria e Petkov u rrëzua ndërsa u përpoq të thyente një bllokim në bisedimet e zgjerimit të Bashkimit Evropian me vendet e Ballkanit, gjë që bëri që një anëtar i vogël i koalicionit të largohej pjesërisht për shkak se kundërshtoi përpjekjet për të ndihmuar ofertën e hyrjes së Maqedonisë së Veriut në bllok.

Bullgaria u bë gjithashtu një nga vendet e para që iu ndërpre gazi nga Rusia, ndërsa Petkov u përpoq të diversifikonte furnizimet nga eksportuesi më i madh i energjisë në botë në mes të luftës në Ukrainë.

Rënia e qeverisë do të vonojë planet e zgjerimit të BE-së në Ballkan dhe mund të pengojë Bullgarinë, e perceptuar si anëtari më i korruptuar i bllokut, nga adoptimi i euros në fillim të vitit 2024. Gjithashtu rrezikon të vonojë transferimin e deri në 6.3 miliardë euro (6.6 miliardë dollarë). në financimin e BE-së sipas planit të bllokut për të ndihmuar vendet të rikuperohen nga kriza Covid.

Një votim i hershëm kombëtar mund të shtojë mbështetjen për forcat pro-ruse në një vend me lidhje tradicionalisht të forta me Rusinë. Sondazhet tregojnë se mund të dyfishojë mbështetjen për nacionalistët anti-BE që janë aktualisht në parlament dhe një parti e re konservatore, e udhëhequr nga ish-ministri i mbrojtjes i Petkov, mund të hyjë gjithashtu në parlament.