BREAKING NEWS

PS rrëzon PD-në, "plas" sherr në parlament-LIVE

PS rrëzon PD-në, "plas" sherr në parlament-LIVE
x
BREAKING NEWS

Kaos në Kuvend/ Albana Vokshi i nxjerr videon Ramës, Lindita Nikolla bën veprimin që nuk pritej

Kaos në Kuvend/ Albana Vokshi i nxjerr videon Ramës, Lindita Nikolla
x
BREAKING NEWS

Rryma 'Nikola' vjen nga Rusia/ Mbërrin acari në Shqipëri, java e ardhshme më e ftohta e vitit, ja temperaturat ekstreme që nuk janë parë në vendin tonë

Rryma 'Nikola' vjen nga Rusia/ Mbërrin acari në
x
BREAKING NEWS

Kuvendi nis me tensione të forta, Nikolla i heq fjalën Boçit, Garda merr vendimin urgjent

Kuvendi nis me tensione të forta, Nikolla i heq fjalën Boçit,
x
BREAKING NEWS

Aksident i frikshëm te "Kthesa e Kamzës", ka viktima

Aksident i frikshëm te "Kthesa e Kamzës", ka viktima
x
BREAKING NEWS

“Ky është një realitet shumë i hidhur, por është i vërtetë”/ Kreshnik Spahiu zbulon hapat që ndërmerr BE për të hapur ‘thesin’ e fondeve në Ballkan

“Ky është një realitet shumë i hidhur, por
x
BREAKING NEWS

Pas ‘dasmës’ në BBV, Nard Ndoka bën thirrjen epike për shqiptarët: Luizi u ‘martu’, në 11 shkurt të “martojmë” Ramën

Pas ‘dasmës’ në BBV, Nard Ndoka bën thirrjen epike
x
BREAKING NEWS

“Çështjet e Brilant dhe Ervis Martinaj të lidhura”/ Gazetari zbardh prapaskenat e forta: Grupet kriminale e kanë metodë përdorimin e...

“Çështjet e Brilant dhe Ervis Martinaj të lidhura”/
x

Bota

Anije koreano-jugore shkrep foto mbresëlënëse, ja si duket Toka nga Hëna

Anije koreano-jugore shkrep foto mbresëlënëse, ja si duket Toka

Anija kozmike Danuri e Institutit Korean të Kërkimeve Ajrore, ose Korean Pathfinder Lunar Orbiter (KPLO), e nisur në orbitë rreth Hënës në dhjetor 2022, ka filluar të dërgojë fotografi mahnitëse bardh e zi të Tokës siç shihen nga hëna, si si dhe fotot satelitore të planetit tonë.

Danuri (një kombinim i fjalëve koreane për hënë dhe kënaqësi) është misioni i parë hapësinor i Koresë së Jugut dhe po kryhet në bashkëpunim midis anijes kozmike dhe Agjencisë Hapësinore të SHBA (NASA). Anija u nis vitin e kaluar në gusht nga Kepi Canaveral në Florida nga një raketë amerikane Space X.

Në mesin e dhjetorit, Danuri hyri në orbitën hënore dhe filloi studimin e sipërfaqes hënore, si dhe fotografimin e saj, me qëllim identifikimin e vendeve të përshtatshme për uljet e ardhshme hënore. Gjetjet, ndër të tjera, do të ndihmojnë NASA-n të planifikojë misionet e saj të ardhshme nën programin Artemis, pasardhësi i misioneve historike Apollo. Qëllimi do të jetë krijimi i bazës së parë hënore pas vitit 2025.

Danuri është planifikuar të qëndrojë në orbitën hënore edhe për 11 muaj të tjerë.