BREAKING NEWS

Meteorologu i njohur paralajmëron ndryshimin drastik të motit: Ja çfarë do të ndodhë me temperaturat në 5 ditët e ardhshme

Meteorologu i njohur paralajmëron ndryshimin drastik të motit: Ja
x
BREAKING NEWS

“Ka ende shpresë!”, Shqipëria ‘shpartallon’ portën e Izraelit, Uzuni realizon një magji të vërtetë (VIDEO)

“Ka ende shpresë!”, Shqipëria ‘shpartallon’
x
BREAKING NEWS

"Mund të vriten dëshmitarë"/ Çfarë po paralajmëron Ervin Karamuço: Skenarët janë shumë të frikshëm, shpresoj të mos ndodhin

"Mund të vriten dëshmitarë"/ Çfarë po
x
BREAKING NEWS

Çfarë po kërkojnë? Forcat policore blindojnë Vlorën

Çfarë po kërkojnë? Forcat policore blindojnë
x
BREAKING NEWS

COVID në Shqipëri/ Ministria e Shëndetësisë jep njoftimin e rëndësishëm: Çfarë ka ndodhur në 24 orët e fundit

COVID në Shqipëri/ Ministria e Shëndetësisë jep
x
BREAKING NEWS

“Lufta e Tretë Botërore ka nisur tashmë”, figura e njohur ruse lëshon alarmin: Katastroftë bërthamore...

“Lufta e Tretë Botërore ka nisur tashmë”, figura e
x
BREAKING NEWS

'Fluturon' përsëri nafta dhe gazi/ Bordi i Transparencës ndryshon sërisht çmimet, ja sa do të shiten karburantet

'Fluturon' përsëri nafta dhe gazi/ Bordi i
x
BREAKING NEWS

Kreu i SPAK paralajmëron arrestime të bujshme në radhët e të korruptuarve, zbulon se prokurorët specialë dhe agjentët e BKH po bashkëpunojnë me 20 skuadra të përbashkëta hetimore nga vendet e BE

Kreu i SPAK paralajmëron arrestime të bujshme në radhët e
x

Bota

Anije spiune ruse dhe nëndetëse në detet tona, nisin lojërat luftarake në Adriatik, zbulohet operacioni top-sekret që mund të shkaktojë luftë, ja lëvizja e NATO

Anije spiune ruse dhe nëndetëse në detet tona, nisin lojërat

Manovra të mëdha dhe lojëra luftarake kanë filluar të shfaqen në Mesdhe, duke rritur mundësitë për përplasje.Rusia sfidon NATO-n në pellgun e saj më të madh në Evropë, Mesdheun. Tensioni mes NATO-s dhe Shteteve të Bashkuara nga njëra anë dhe Rusisë nga ana tjetër, për shkak të pushtimit të Ukrainës është vazhdimisht në rritje dhe episodi i regjistruar një javë më parë në ujërat e detit Adriatik përfaqëson një paralajmërim se situata sa po vjen edhe ndërlikohet. Një histori top sekret, që u zbulua nga faqja “The Ship Yard Naval Consultancy” tregon se Rusia tashmë provokon hapur NATO-n në Evropë. Me sa duket aeroplanmbajtësja Truman, flamuri i flotës së NATO-s në Mesdhe është “bllokuar” nga një anije ruse, “Varyag” dhe nga një luftëtar “Admiral Tributs”. Detyra e varkës ishte të regjistronte reagimet e NATO-s ndaj bastisjeve të anijes ruse dhe luftëtarit. Një operacion që ka mbetur sekret deri më sot.

Aeroplanmbajtësja e NATO-s kapet nga rusët

Por çfarë ndodhi? Aeroplanmbajtësja Truman, flamuri i flotës së NATO-s në Mesdhe është "bllokuar" nga dy anije të marinës federale ruse, Varyag dhe Admiral Tributs, që funksionojnë si shkatërruese raketash. Të dy anijet do të kishin vendosur një lloj manovre të kombinuar për të kontrolluar nga distanca lëvizjet e anijes amerikane me radarë me majë. Në fakt, në ujërat në kufi me detin Jon ndodhej edhe Vasily Tatishchev, një anije spiune e aftë për të përgjuar komunikimet me radio dhe impulset me sensorë. Rusët, sipas rikonstruksionit, kishin për mision të regjistronin reagimet e NATO-s ndaj bastisjeve të anijes ruse dhe të gjuajtësit dhe të kontrollonin kalimin midis Jonit dhe Adriatikut. Kështu, shkatërruesi rus depërtoi deri në Abruzzo. Një shtrirje deti veçanërisht e mbushur me anije ushtarake pasi në brigjet e Santa Maria di Leuca ishte edhe kryqëzori amerikan ForrestSherman i cili do të ishte gjendur përballë "Varyag". Siç u përmend, lojërat e luftës në detet tona. Sipas përditësimeve të fundit, anijet ruse janë larguar, por nuk përjashtohet prania e nëndetëseve të Moskës në ujërat tona. Si dëshmi e tensionit në rritje në zonë, të shtunën më 13 gusht, avionët italianë zbulues u kthyen për të monitoruar detin midis Kalabrisë dhe Greqisë.

A ka përbërë ndonjëherë NATO-ja një kërcënim real për Rusinë?

Me përfundimin e Luftës së Ftohtë dhe rënien e Bashkimit Sovjetik në 1991, NATO-ja miratoi një qasje më të gjerë në të cilën objektivat e saj parësorë të mbrojtjes dhe parandalimit plotësoheshin me ato të bashkëpunimit dhe sigurisë, duke përfshirë parandalimin e përhapjes së armëve të shkatërrimit në masë. NATO-ja është përpjekur gjithashtu të ndërtojë një partneritet me Rusinë. Ajo themeloi Këshillin NATO-Rusi, i cili siguroi një mekanizëm për konsultim dhe bashkëpunim për një spektër të gjerë çështjesh të sigurisë në rajonin euro-atlantik.Kështu, strategjitë dhe politikat zyrtare të NATO-s janë fokusuar thjesht në mbrojtjen dhe parandalimin dhe në krijimin e mekanizmave praktik të sigurisë dhe bashkëpunimit. Gjithashtu duhet thënë se pretendimet e Rusisë për “premtimet” e bëra udhëheqësve të saj nga Perëndimi në fillim të viteve 1990 në lidhje me kufizimet e “zgjerimit” të NATO-s drejt lindjes nuk pinë ujë. Nuk ka asnjë dokument apo marrëveshje që do të ofronte një siguri të tillë. Pra, cila është arsyeja e vërtetë për politikën agresive anti-perëndimore të Rusisë? Duket qartë. Me këto lëvizje Rusia po kërkon tëdobësojëose tëshpërbëjëBE-në dhe NATO-n. Në Ukrainë, Rusia po kryen mizori. Torturat, përdhunimet dhe vrasjet masive të qindra civilëve ukrainas zbulojnë përsëri natyrën e vërtetë të regjimit dhe shoqërisë bashkëkohore ruse. Kjo, pa asnjë dyshim, hedh poshtë të gjitha akuzat e rreme të Rusisë në lidhje me kërcënimin e pretenduar të NATO-s për sigurinë e saj. Vetë Rusia mbetet një “perandori e lig”. Duke kërcënuar vazhdimisht se do të përdorë armë të shkatërrimit në masë, ajo mbetet një kërcënim vdekjeprurës.