Kërko Për

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

Apple paralajmëron Trump: Amerikanët do e pësojnë keq nga Kina

Postuar: 08/09/2018 - 10:27

Donald Trump ka paralajmëruar se ka gati për miratim një varg të ri tarifash, që do të mbulonin virtualisht të gjitha mallrat kineze që hyjnë në SHBA, teksa Apple njoftoi se lufta tregtare mes Amerikës dhe Kinës do t’i bëjë produktet e saj më të shtrenjta për konsumatorët amerikanë.Paketa e tarifave me vlerë 200 miliardë dollarë është shumë afër miratimit ndaj importeve kineze në SHBA, ndërsa raundi i ri i sugjeruar nga Trump do të përshkallëzonte ndjeshëm luftën tregtare me Kinën.

 
Shumë ekspertë ekonomie dhe investitorë janë të shqetësuar se kjo betejë do të ndikojë edhe në ekonominë globale. Kina ka kërcënuar të hakmerret, gjë që do të përfshinte edhe veprime kundër kompanive amerikane që operojnë atje.Trump, i cili ka kërkuar prej kohësh që Pekini të bëjë ndryshime drastike në politikat e tij ekonomike, tregtare dhe ato të teknologjisë, u tha reporterëve në bordin e “Air Force One” se po tregohet “kaq i ashpër me Kinën dhe kështu duhet”.
 
“Tarifat 200 mld dollarëshe për të cilat po flasim mund të marrin efekt shumë shpejt, në varësi të asaj që ndodh me ata. Në një masë të caktuar, kjo do të jetë në duart e Kinës, – tha Trump. – E urrej ta them këtë, por përveç këtij kësti, kemi edhe një varg tarifash me vlerë 267 mld dollarë që mund të hyjnë në fuqi me një të rënë të lapsit, nëse do të dua unë. Kjo do ta ndryshonte tërësisht ekuacionin”.
 
Komentet e tij erdhën teksa Apple paralajmëroi se produktet e prodhuara në Kinë, si për shembull “Apple Ëatch” apo kufjet e “Air Pods” do të kushtonin më shumë, nëse Donald Trump do të përvijonte me tarifat 200 mld dollarëshe.
 
Në një letër drejtuar zyrtarëve amerikanë, si pjesë e konsultave mbi këto masa, kompania tha se edhe disa prej produkteve të tjera të saj do të prekeshin rëndë nga taksat.
 
“Shqetësimi ynë me këto tarifa është se, Shtetet e Bashkuara do të goditen më rëndë dhe kjo do të rezultojë në rënien e rritjes ekonomike të Amerikës dhe konkurrencës, sikurse edhe në çmime më të larta për konsumatorët amerikanë”, shkruan në letër kompania Apple.
 
Deri më tani, iPhone-t i kanë bërë bisht taksave, por nëse paketa e re 267 mld dollarëshe do të hynte në fuqi, ajo do të ndikonte edhe pajisjet më të shitura të Apple, që sjellin gati dy të tretat e të ardhurave prej 229 miliardë dollarësh të kësaj kompanie, referuar vitit të fundit fiskal.

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 18/07/2019 - 19:32

Organizata Botërore e Shëndetësisë (OBSH) shpalli emergjencë ndërkombëtare shëndetësore pasi ka shenja shqetësuese për përhapjen e mundshme të epidemisë Ebola, e cila ka mbërritur në Kongo.
 

Postuar: 18/07/2019 - 17:11

Të paktën 80 kilogramë drogë u gjetën në dyqanin në lagjen “Ermelino Matarazzo”.

Postuar: 18/07/2019 - 15:11

Një nënë e shqetësuar gjeti vajzën e saj adoleshente teksa kryente marrëdhënie seksuale me katër

Postuar: 18/07/2019 - 15:04

Kompania ruse e armatimeve Rostek tha sot se është gati të shesë avionët Sukhoi Su-35 në Turqi,

Postuar: 18/07/2019 - 14:58

Zyrtarë të sigurisë në Japoni konfirmojnë se deri tani 30 persona janë konfirmuar të vdekur pas

Postuar: 18/07/2019 - 13:13

Një shofer nga New Jersey përfundoi bashkë me makinën e tij poshtë në lumin Hackensk, pasi gabimi

Postuar: 18/07/2019 - 11:07

Të paktën 23 vetë kanë vdekur dhe dhjetëra të tjerë janë plagosur pas një sulmi të dyshuar për zj