Kërko Për

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

Arabia Saudite prezanton provat e sulmeve mbi rafineritë

Postuar: 18/09/2019 - 17:57

Ministria e mbrojtjes së Arabisë Saudite ka shfaqur sot ato që tha se sihin mbetjet e dronëve deh raketave që sipas provojnë përfshirjen e Iranit në sulmet e rënda ndaj dy rafinerive kryesore të vendit.
 
Autoritetet thanë se 18 dronë dhe shtatë raketa të fluturimit të gjatë kishin goditur vendin nga një drejtim që e përjashtonin Jemenin si vendnisje të sulmeve.
 
Grupi rebel jemenit Houthi thanë se janë përgjegjës për sulmet, ndërsa Irani ka mohuar çdo përfshirje dhe thotë se do të luftojë kundër çdo reagimi ushtarak.
 
Zëdhënsi saudit Turki al-Malki tregoi ato që tha se ishin dronë iranianë me krahë në formë delta, 18 prej të cilëve ishin lëshuar ndaj rafinerisë Abqaiq, ndërsa shtatë raketa kishin goditur fushat e naftës në Khurais, tre prej të cilave jashtë objektivi.
 
Malki tha se sulmet kishin ardhur të gjitha nga veriu, por nuk mund të jepte më shumë të dhëna pasi hetimet vijojnë.
 

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 14/10/2019 - 18:39

Pak pasi u dhanë vendimet e burgimeve të gjata për udhëheqësit e lëvizjes separatiste katalanase nga gjykata e lartë e Madridit, rrugët e Barcelonës nisën të mbusheshin me protestues  kryesisht në sheshin Plaza

Postuar: 14/10/2019 - 18:39

Pas shumë përplasjeve i është dhënë lamtumira e fundit 35-vjeçares, e cila ndërroi jetë në mes të

Postuar: 14/10/2019 - 17:03

Presidenti amerikan Donald Trump tha sot se nuk mund të luftojë kundër aleatëve të NATOs, Turqi

Postuar: 14/10/2019 - 15:45

Presidenti i Kinës ka lëshuar një paralajmërim duke thënë se çdo përpjekje për ndarjen e Kinës

Postuar: 14/10/2019 - 15:44

Partia konservatore në pushtet, Ligji dhe Drejtësia, është fituese e shumicës në zgjedhjet parl

Postuar: 14/10/2019 - 15:38

Në procesin historik gjyqësor kundër liderëve separatistë katalanas, Gjykata e Lartë e Madridit

Postuar: 14/10/2019 - 15:37

Në zgjedhjet komunale në Hungari ka humbur dukshëm partia Fidesz e kryeministrit Viktor Orban.