Kërko Për

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

Argjentinë, protesta kundër "grushtit të shtetit" në Bolivi

Postuar: 16/11/2019 - 20:43

Protestuesit e quajtën dorëheqjen e Moralesit si një "grusht shteti" dhe i bënë thirrje bashkësisë ndërkombëtare ta mbështesë ish-presidentin.
 
Qindra njerëz u mblodhën në Argjentinë të shtunën për të mbështetur ish-presidentin e Bolivisë, Evo Morales, i cili dha dorëheqje gjatë javës.
 
Bolivianët që jetojnë në fqinjin më të madh jugor të Bolivisë dhe organizatat joqeveritare të majta u mblodhën përpara Ambasadës së Bolivisë në kryeqytetin e Argjentinës, Buenos Aires.
 
Protestuesit e quajtën dorëheqjen e Moralesit si një "grusht shteti" dhe i bënë thirrje bashkësisë ndërkombëtare ta mbështesë ish-presidentin bolivian.
 
Protestuesit mbanin flamuj të Bolivisë dhe pankarta me mbishkrimin "Jo grusht shteti në Bolivi".
 
Bolivia u përfshi nga trazirat në tetor me demonstrata kundër rezultateve të zgjedhjeve presidenciale në të cilat Morales shpalli fitoren për një mandat të katërt.
 
Demonstruesit dolën në rrugë, duke i quajtur rezultatet të falsifikuara.
 
Ai u tërhoq nga detyra të dielën nën presionin e ushtrisë dhe policisë.
 
Pas dorëheqjes, Morales kërkoi azil politik në Meksikë dhe u zotua se përfundimisht do të kthehet në Bolivi me më shumë "forcë dhe energji".
 

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 07/12/2019 - 19:29

Shtetet anëtare të Bashkimit Evropian duhet të veprojnë së bashku kundër ndryshimit të klimës, nëse dëshirojnë të luajnë një rol kryesor në këtë çështje, deklaroi sot kancelarja gjermane Angela Merkel.

Postuar: 07/12/2019 - 18:31

Greva kundër reformës në pensione ka zhytur Francën në kaos.

Postuar: 07/12/2019 - 17:37

Teksa ka mbërritur tashmë në Madrid, pas turneut në SHBA kjo mbajti fjalime të zjarrta mjedisor

Postuar: 07/12/2019 - 16:51

Një shpërthim gazi në një ndërtesë apartamentesh banimi në lindje të Sllovakisë ka lënë sot sht

Postuar: 07/12/2019 - 16:42

Ndërtuesi britanik që fitoi 105 milionë funte në lotari, i është rikthyer punës.

Postuar: 07/12/2019 - 16:01

Pilotët e forcave ajrore ruse u filmuan teksa fluturonin avionët e rëndë Su-34 në manovrat mbi

Postuar: 07/12/2019 - 15:48

Një grua indiane ka vdekur sot nga plagët e saj pasi iu vu zjarri gjatë rrugës për në gjykatë k