BREAKING NEWS

“Hakerat po shantazhojnë”, Eksperti i IT bën paralajmërimin e fortë: Publikimet janë mesazhe, sulmi kibernetik vazhdon

“Hakerat po shantazhojnë”, Eksperti i IT bën
x
BREAKING NEWS

“Dëm katastrofik i privatësisë”/ Eksperti i kriminalistikës ngre alarmin dhe bën paralajmërimin e fortë: Bisedat e 506 mijë shqiptarëve në WhatsApp janë nxjerrë në shitje

“Dëm katastrofik i privatësisë”/ Eksperti i
x
BREAKING NEWS

SKANDALI në Qatar/ FIFA nis hetimet ndaj kombëtares serbe, vjen reagimi i ministrit të Jashtëm: Hipokrizi, Kosova pjesë e Serbisë!

SKANDALI në Qatar/ FIFA nis hetimet ndaj kombëtares serbe, vjen
x
BREAKING NEWS

Mbledhja e dy parlamenteve/ Vasili shpjegon pse braktisi seancën e përbashkët: Vëllezërit nga Kosova kanë paguar oligarkët për të ardhur në tokën amë! Ballkani Hapur tradhtia më e madhe

Mbledhja e dy parlamenteve/ Vasili shpjegon pse braktisi seancën e
x
BREAKING NEWS

“Protesta do mbahet para Kryeministrisë”, Berisha i bën thirrjen e fortë Bashkisë dhe e paralajmëron

“Protesta do mbahet para Kryeministrisë”, Berisha i bën
x
BREAKING NEWS

Presidenti Begaj merr vendimin, i jep nënshtetësinë shqiptare këngëtares Dua Lipa

Presidenti Begaj merr vendimin, i jep nënshtetësinë shqiptare
x
BREAKING NEWS

“Bojkotoi” seancën e përbashkët plenare, Berisha zbulon arsyen pse u largua nga parlamenti

“Bojkotoi” seancën e përbashkët plenare, Berisha
x
BREAKING NEWS

Rama merr fjalën në Kuvendin historik Shqipëri-Kosovë, deputetët e PD-së marrin vendimin e papritur! Çfarë ndodhi?

Rama merr fjalën në Kuvendin historik Shqipëri-Kosovë,
x

Bota

Armë bërthamore/ Përshkallëzohen tensionet, Joe Biden paralajmëron ashpër Putinin: Amerika është plotësisht e përgatitur

Armë bërthamore/ Përshkallëzohen tensionet, Joe Biden

Presidenti Joe Biden ka paralajmëruar Rusinë se Shtetet e Bashkuara nuk do të frikësohen nga kërcënimet pasi Vladimir Putin aneksoi katër rajone të Ukrainës.

Putin duket se ka bërë një kërcënim të fshehtë për të përdorur armë bërthamore për të mbrojtur territoret e reja të aneksuara. Ai deklaroi se rajonet do të jenë “përgjithmonë” pjesë e Rusisë.

Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg e quajti aneksimin “përshkallëzimin më serioz që nga fillimi i luftës”.

Në një fjalim, udhëheqësi rus pretendoi se qytetarët në Kherson, Zaporizhzhia, Luhansk dhe Donetsk kishin votuar për të qenë “me popullin e tyre, me atdheun e tyre”.

Ai i referohej të ashtuquajturave referendume të mbajtura në rajone ditët e fundit, por Ukraina dhe qeveritë perëndimore i kanë dënuar ato si një mashtrim.

Por pjesa më e madhe e fjalimit të Putinit u përdor për të sulmuar Perëndimin. Ai tha se SHBA kishte krijuar një “precedent” duke përdorur armë bërthamore kundër Japonisë në fund të Luftës së Dytë Botërore, në një kërcënim të dukshëm. Putin javën e kaluar tha se vendi i tij kishte “armë të ndryshme shkatërrimi” dhe do të “përdorte të gjitha mjetet në dispozicion për ne”, duke shtuar: “Unë nuk po bëj bllof”. Kremlini e ka bërë të qartë se çdo sulm ndaj rajoneve të reja të aneksuara do të shihej si një sulm në tokën ruse, duke sinjalizuar një përshkallëzim të luftës.

Presidenti Biden tha se ” kërcënimet e Putin  ishin të pamatura”, por shtoi se ai ”nuk do të na trembë”.

“Amerika dhe aleatët e saj nuk do të frikësohen,” tha Presidenti Biden në Shtëpinë e Bardhë.

Më pas ai iu drejtua drejtpërdrejt presidentit rus, duke drejtuar gishtin. “Amerika është plotësisht e përgatitur, me aleatët tanë të NATO-s, për të mbrojtur çdo centimetër të territorit të NATO-s,” tha ai, duke iu referuar bllokut perëndimor të sigurisë. “Zoti Putin, mos e keqkuptoni atë që po them: çdo centimetër”.

Menjëherë pas kësaj, zyrtari më i lartë i sigurimit kombëtar të zotit Biden tha se ndërsa ekzistonte mundësia që Moska të përdorte armë bërthamore, nuk dukej të kishte një kërcënim të afërt.