BREAKING NEWS

"U la në burg një 74-vjeçar dhe u lirua Tahiri", Klodiana Lala denoncon standarin e dyfishtë të gjykatave, avokati i ish-ministrit e 'kërcënon' hapur: Të isha në studio do flisnim ndryshe

"U la në burg një 74-vjeçar dhe u lirua Tahiri",
x
BREAKING NEWS

Avokati i njohur 'nxjerr zbuluar' drejtësinë me vendimin ndaj Tahirit: Lirimet para kohe me kusht ndodhin rrallë, nuk do përbënte lajm nëse...

Avokati i njohur 'nxjerr zbuluar' drejtësinë me vendimin
x
BREAKING NEWS

"Ç’do të ndodhë me deputetët e përjashtuar nga Basha dhe Alibeaj"? Bardhi flet për 'fatin' e tyre dhe habit me deklaratën: Nuk janë problem i përçarjes

"Ç’do të ndodhë me deputetët e përjashtuar
x
BREAKING NEWS

Lirimi i Tahirit, ish-prokurori ‘bën për ujë të ftohtë’ qeverinë: Vendim luksi, thjesht kërkoni një ministër në burg si rezultat të drejtësisë

Lirimi i Tahirit, ish-prokurori ‘bën për ujë të
x
BREAKING NEWS

“Nëse nëna e fëmijëve...”, avokati i njohur del me deklaratën 'bombë': Ju tregoj provën e fortë që mund të rikthejë në qeli Tahirin

“Nëse nëna e fëmijëve...”, avokati i njohur del
x
BREAKING NEWS

“Në zarf mendova se ishte çokollatë”, gazetarja Hoxha zbardh prapaskenat e bujshme nga arrestimi i zyrtares së lartë të Shëndetësisë

“Në zarf mendova se ishte çokollatë”, gazetarja
x
BREAKING NEWS

Zarfi i "ëmbël” fundos zyrtaren e lartë, zbardhet dëshmia e Sekretares së Përgjithshme e Shëndetësisë

Zarfi i "ëmbël” fundos zyrtaren e lartë, zbardhet
x
BREAKING NEWS

Tensionet në veri, gazeta gjermane trondit me artikullin: Politikat e Kurtit, në përputhje me planet serbe për destabilizimin e rajonit

Tensionet në veri, gazeta gjermane trondit me artikullin: Politikat e
x

Bota

Armët bërthamore në Bjellorusi, NATO dënon ashpër Rusinë dhe lëshon paralajmërimin: Retorikë e rrezikshme

Armët bërthamore në Bjellorusi, NATO dënon ashpër

NATO kritikon Rusinë, për atë që e quajti “retorikë e rrezikshme bërthamore”, pasi presidenti  Putin njoftoi planbet për të stacionuar armë taktike nukleare në Bjellorusi.

Lëvizja, edhe pse e papritur, është një prej sinjaleve më të theksuara bërthamore të Moskës deri më tani, dhe një paralajmërim i qartë ndaj NATO-s për mbështetjen që po i ofron Ukrainës.

“Retorika bërthamore e Rusisë është e rrezikshme dhe e papërgjegjshme. NATO është vigjilent dhe po monitoron me kujdes situatën. Por për momentin nuk kemi parë ndonjë ndryshim në pozicionimin bërthamor të Rusisë, që do ta detyronte të ndryshonim edhe pozicionimin tonë,” deklaroi  Oana Lungescu, zëdhënëse e NATO-s.

Putin e lidhi planin e tij, me stacionimin e armëve amerikane në Europë, duke thënë se Rusia nuk do të shkelë angazhimet bërthamore.

Por, zëdhënësja e aleancës ushtarake, i cilësoi pretendimet si shumë larg realitetit. Referimi i Rusisë ndaj shpërndarjes bërthamore të NATO është totalisht çorientues.

“Aleatët veprojnë në respekt të plotë ndaj angazhimeve ndërkombëtare. Rusia i ka shkelur vazhdimisht zotimet për kontrollin e armëve bërthamore.”

Sakaq, shefi i sigurisë Ukrainase Oleksiy Danilov, deklaroi se plani i Moskës do të destabilizonte Bjellorusinë, e cila siç tha, ishte marrë peng nga Rusia.

Lituania kërkoi që të vendosen sanksione të reja kundër Moskës dhe Minskut, ndërsa shefi i politikës së jashtme të BE, Josep Borrell i bëri thirrje Bjellorusisë të mos pranojë armët ruse, dukë paralajmëruar me masa të tjera ndëshkimore.