BREAKING NEWS

SPAK në “oborrin” e Ramës, ja si prokurorët po hetojnë dosjen e plotë të “McGonigal” në bashkëpunim me FBI, nga letër-porositë dhe informacionet me inteligjencën amerikane, deri tek marrja në pyetje në fshehtësi të plotë në Nju Jork...

SPAK në “oborrin” e Ramës, ja si prokurorët po
x
BREAKING NEWS

Ja kush janë dy gratë e fuqishme në PS që mund të marrin frenat e qeverisë pas largimit të Edi Ramës, çfarë pritet të ndodhë më 8 dhjetor, socialistët në ankth

Ja kush janë dy gratë e fuqishme në PS që mund të
x
BREAKING NEWS

SPAK para provës së zjarrit”, Sali Berisha injoron drejtësinë dhe vazhdon të mos zbatojë vendimin e gjykatës, pritet refuzimi i tretë ndaj agjentëve të BKH

SPAK para provës së zjarrit”, Sali Berisha injoron
x
BREAKING NEWS

Ilir Meta shumë shpejt arrestohet, prokurorët kanë kopsitur dosjen “CEZ-DIA”, ja çfarë po ndodh brenda SPAK, Romeo Kara nxjerr prapaskenat e bujshme

Ilir Meta shumë shpejt arrestohet, prokurorët kanë kopsitur
x
BREAKING NEWS

“Bomba” e Evi Kokalarit: Ja si SHBA i ka qepur dosjen familjes ‘Berisha’, ju tregoj një nga provat e DASH në dosjen e tij ‘non-grata’ dhe roli i Argitës duke përdorur Jamarbër Malltezin në korrupsion dhe pasurim nëpërmjet pushtetit

“Bomba” e Evi Kokalarit: Ja si SHBA i ka qepur dosjen familjes
x
BREAKING NEWS

Shtohen ethet për Ilir Metën, Sali Berishën dhe 3 ish-ministra të njohur, ja pse drejtësia mund të hapë hetimet për aferën e tyre qindra milionëshe që po iu zhduk shqiptarëve 10 mln dollarë në vit

Shtohen ethet për Ilir Metën, Sali Berishën dhe 3 ish-ministra
x
BREAKING NEWS

Fillojnë ditët e “tmerrit” për Shkëlzenin për aferën e Gërdecit, më 7 dhjetor del para SPAK sekretarja e Aldo Bumçit që mund ta çojë pas hekurave, djali i Berishës në GJKKO më 14 dhjetor

Fillojnë ditët e “tmerrit”  për Shkëlzenin
x
BREAKING NEWS

Fundoset Shkëlzeni dhe ministri i Drejtësisë së Sali Berishës, inxhinierja nxjerr për herë të parë në SPAK faktin që vërteton lidhjet e fshehta të djalit të tij si pronar në hije i biznesit të vdekjes në Gërdec

Fundoset Shkëlzeni dhe ministri i Drejtësisë së Sali
x

Bota

Armët bërthamore/ Shtohen tensionet, paralajmëron SHBA: Rusia po shkel marrëveshjen kyçe

Armët bërthamore/ Shtohen tensionet, paralajmëron SHBA: Rusia po

Një zëdhënës i Departamentit të Shtetit ka deklaruar se, Rusia po shkel një marrëveshje kyçe për kontrollin e armëve bërthamore me Shtetet e Bashkuara dhe po vazhdon të refuzojë inspektimet e objekteve të saj bërthamore.

Rusia nuk është në përputhje me detyrimin e saj sipas Traktatit të Ri START për të lehtësuar aktivitetet e inspektimit në territorin e saj. Refuzimi i Rusisë për të lehtësuar aktivitetet e inspektimit i pengon Shtetet e Bashkuara të ushtrojnë të drejta të rëndësishme sipas traktatit dhe kërcënon qëndrueshmërinë e kontrollit të armëve bërthamore amerikano-ruse. Rusia gjithashtu nuk ka përmbushur detyrimin e Traktatit të Ri START për të thirrur një sesion të Komisionit Konsultativ Dypalësh në përputhje me afatin kohor të mandatuar nga traktati”, tha zëdhënësi në deklaratë.

Njoftimi i SHBA mund të rrisë tensionet me marrëdhëniet midis dy vendeve, ndërsa Moska vazhdon luftën e saj kundër Ukrainës. Trokitja e saberit bërthamor të presidentit rus Vladimir Putin gjatë luftës ka alarmuar SHBA-në dhe aleatët e saj. Në dhjetor, Putin paralajmëroi për kërcënimin "në rritje" të luftës bërthamore dhe këtë muaj, Dmitry Medvedev, nënkryetari i Këshillit të Sigurimit të Rusisë, kërcënoi se Rusia që humbi luftën mund të "provokojë shpërthimin e një lufte bërthamore".

Fuqitë bërthamore nuk i humbasin konfliktet e mëdha nga të cilat varet fati i tyre. Kjo duhet të jetë e qartë për këdo. Madje edhe për një politikan perëndimor që ka ruajtur të paktën disa gjurmë inteligjence", shkroi Medvedev në Telegram. 

Dhe megjithëse një vlerësim i inteligjencës amerikane në nëntor deklaroi se zyrtarët ushtarakë rusë diskutuan në çfarë rrethanash Rusia do të përdorte një armë bërthamore taktike në Ukrainë, SHBA nuk ka parë asnjë provë që Putini ka vendosur të ndërmarrë hapin drastik për ta përdorur atë, raporton CNN. Sipas traktatit të ri START – e vetmja marrëveshje e mbetur që rregullon dy arsenalet më të mëdha bërthamore në botë – Uashingtoni dhe Moska lejohen të kryejnë inspektime në vendet e armëve të njëri-tjetrit, por për shkak të pandemisë Covid-19, inspektimet janë ndalur që nga viti 2020.