BREAKING NEWS

"Jap dorëheqjen nëse merr 71 mandate”/ Rama komenton deklaratën e bujshme të Ilir Metës, zbërthen skenarin e presidentit me Sali Berishën: O pushtetin o kokën e Lulit!

"Jap dorëheqjen nëse merr 71 mandate”/ Rama komenton
x

Bota

Arrestohet gruaja e bosit më të madh të drogës, zbardhen akuzat që rëndojnë mbi të dhe çfarë po planifikonte në fshehtësi

Arrestohet gruaja e bosit më të madh të drogës, zbardhen

Gruaja e bosit meksikan të drogës, të burgosur, Joaquín “El Chapo” Guzman është arrestuar në SHBA. Ajo është vënë nën akuzën për trafik droge.

Sipas autoriteteve amerikane, Emma Coronel Aispuro, u arrestua në Aeroportin Ndërkombëtar të Dulles jashtë Uashington DC.

31-vjeçarja akuzohet për pjesëmarrje për planifikimin e shpërndarjes së kokainës, metamfetaminës, heroinës dhe marihuanës.

Po aq sa do të përballet me akuzat për trafikun e drogës, ajo akuzohet gjithashtu për komplotim me të tjerët për të ndihmuar burrin e saj të arratisej nga burgu në Meksikë në 2015.

Guzman, aktualisht po vuan një dënim të përjetshëm në New York për trafik droge dhe pastrim parash.

63-vjeçari është një ish-kryetar i kartelit Sinaloa, për të cilin zyrtarët thonë se ishte furnizuesi më i madh i drogës në SHBA. Coronel Aispuro dyshohet se ishte e përfshirë në planifikimin e një arratisje tjetër nga burgu të burrit të saj para se ai të ekstradohej në SHBA në janar 2017.

Në gjyqin e tij në vitin 2019 u dëgjuan zbulime tronditëse për jetën e tij, që nga drogimi dhe përdhunimi i vajzave të moshës 13 vjeç deri te kryerja e vrasjeve me gjakftohtësi të ish-anëtarëve të kartelit dhe rivalëve.

Më të lexuarat