Kërko Për

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

Arrestohet vëllai i presidentit iranian, akuza për krime financiare

Postuar: 16/07/2017 - 18:20

Vëllai dhe këshilltari i veçantë i presidentit iranian, Hassan Rohani u ndalua për krime financiare, njoftoi sot një zëdhënës i drejtësisë.

Hossein Fereydoun si dhe persona të tjerë të lidhur me të janë marrë në pyetje disa herë. Një gjobë është vendosur dhe meqënëse ai nuk mundi ta paguajë, ai është burgosur”, deklaroi zëdhënësi, Gholamhossein Mohseni-Ejeie.

“Nëse ai paguan gjobën, do të lirohet. Por hetimi do të vazhdojë”, vazhdoi ai.

Emri i vëllait të presidentit është cituar prej më shumë se një vit në shumë afera korruptive, kryesisht në krime bankare.

Para një viti, shefi i përgjithshëm i hetimeve, Nasser Seraj kishte pohuar se Fereydoun kishte bërë presion që të emërohej në krye të bankës Refah një prej të afërmve të tij, Ali Sedghi, i cili është akuzuar për shumë shkelje financiare.

Më pas ai është larguar nga drejtimi i bankës.

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 
Total votes: 22

Lajme nga e njejta kategori

FIFA gjobit Serbinë për sjelljen e tifozëve në Rusi

Postuar: 21/06/2018 - 15:46

Trupi drejtues I futbollit botëror ja gjobitur sot Serbinë për sjelljen ofenduese të tifozëve g
Malmstrom: BE-ja është e gatshme për të biseduar me SHBA për tregtinë

Postuar: 21/06/2018 - 15:44

Bashkimi Evropian është i gatshëm për të negociuar me Shtetet e Bashkuara në zgjidhjen e mosmar
Turqia merr sot dy superavionët F-35, megjithë kundërshtimet e Senatit

Postuar: 21/06/2018 - 15:38

Turqia pritet të marrë sot në dorëzim dy avionë të avancuar F-35, prodhim i Lockheed Martin në
EUROPOL: Kërcënimi terrorist mbetet i lartë

Postuar: 21/06/2018 - 15:36

Sipas EUROPOL, 68 veta kanë humbur jetën në vitin 2017 nga sulmet terroriste që lanë pas vetes

Postuar: 21/06/2018 - 15:22

Holanda duket se do të jetë vendi që do të bllokojë hapjen e bisedimeve të anëtarësimit të Shqipë

Postuar: 21/06/2018 - 10:48

Të gjitha zgjedhjet që janë zhvilluar 16 vjetët e fundit në Turqi i ka fituar Recep Tayyip Erdoga