BREAKING NEWS

Dy shkencëtarë dhe një gjyqtar padisin Conten për masat skandaloze me pasojë vdekjen e 35 mijë italianëve nga Covid

Dy shkencëtarë dhe një gjyqtar padisin Conten për masat
x

Bota

Arrihet armëpushim në Gaza pasi Izraeli pranon disa kërkesa të Xhihadit Islamik

Arrihet armëpushim në Gaza pasi Izraeli pranon disa kërkesa
Organizata militante palestineze me bazë në Gaza, Xhihadi Islamik tha sot se ka ndaluar zjarrin ndaj regjimit të Izraelit pas pranimit të disa prej kërkesave të saj si pjesë e një armëpushimi të ndërmjetësuar nga Egjipti.
 
Zëdhënsi Musab al-Braim, konfirmoi raportimet për armëpushimin duke thënë se ka hyrë në fuqi në 5:30 të mëngjesit të sotëm.
 
Braim tha se Tel Aviv kishte pranuar të ndalonte ekzekutimet e shënjestruara ndaj luftëtarëve palestinezë si dhe zjarrin vrasës në protestat e përjavshme palestineze kundër pushtimit, pranë gardhit që ndan Rripin e Gazës nga territoret e pushtuara nga Izraeli.
 
 “Armëpushimi nisi me sponsorizimin e Egjiptit pasi pushtuesi pranoi kushtet e vendosura nga Xhihadi Islamik për llogari të fraksioneve palestineze të rezistencës”, tha Braim për Reuters.
 
Ende nuk ka konfirmim nga pala izraelite për armëpushimin ndërsa sirenat e alarmit janë dëgjuar edhe sot në Izrael.