Kërko Për

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

Asteroidi sa një piramidë po kalon përsëri pranë tokës

Postuar: 10/10/2019 - 22:18

Një ditë kalon, dhe një tjetër asteroid më masë së një piramidë rrokulliset ngjitur më tokën.
 
Kësaj here vizitori i shpejtë është emërtuar 2019 SX5, dhe do të jetë sonte fqinji ynë kozmik. Ai ka një diametër prej 140 metra dhe është i lartë sa piramida e Gizës në Egjipt. Udhëton në hapësirë me 78,900 km/orë dhe rreth orës 7:07 pasdite sipas NASA's.
 
 Por sado afër që të jetë me standardet e hapësirës shkëmbi nuk do të jetë kërcënim për tokën pasi në pikën më të afërt të trajektores së tij ai qe  rreth 6 milionë kilometra larg planetit tonë.
 
Sa për krahasim hëna orbitën tokën rreth 380,000 km larg saj ndërsa planeti ynë më i afërt Venus, është rreth 40 milionë km larg.
 
Një tjetër asteroid me masë të ngjashme kaloi pranë tokës në korrik ndërsa raportimet e hapësirës thonë se me të vërtetë numri i këtyre objekteve është shtuar vitet e fundit. 
 
Statistikat thonë se një asteroid me masë të tillë përplaset me tokën një herë në rreth 10,000 vjet ndërsa asteriodë me diametër më të madh se 1 km godasin planetin tonë një herë në 100,000 vjet.
 

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 21/10/2019 - 21:30

Presidenti i Francës, Emmanuel Macron duket se i ka hedhur pas shpine deklaratat e forta nga vendet dhe disa nga liderët europianë për bllokimin e gegociatave me Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut.

Postuar: 21/10/2019 - 20:24

Japonia do të goditet nga dy stuhi të tjera rreth një javë pas tajfunit Hagibis që vrau të pakt

Postuar: 21/10/2019 - 18:48

Mbreti 67-vjeçar i Tailandës, Maha Vajiralongkorn i ka hequr sot titujt një prej bashkëjetuesve

Postuar: 21/10/2019 - 18:31

Një avion i linjave American Airlines që fluturonte nga Londra drejt SHBA ndryshoi rrugë drejt

Postuar: 21/10/2019 - 18:22

Disa pamje të frikshme janë regjistruar nga kamerat e sigurisë në gjimnazin e Portland, Oregon, k

Postuar: 21/10/2019 - 18:20

Kreu i rrjetit Wikileaks, Julian Assange dukej sot që mezi mbante lotët teksa tha se  &ldq

Postuar: 21/10/2019 - 18:17

Tre persona kanë humbur jetën si pasojë e një aksidenti ajror.