BREAKING NEWS

Lëkundje të forta tërmeti në Shqipëri, ndihet në disa qytete të vendit, ja ku ishte epiqendra

Lëkundje të forta tërmeti në Shqipëri, ndihet në
x
BREAKING NEWS

U shpall në kërkim, arrestohet pas disa orësh ish-kreu i Kadastrës së Vlorës, zbardhen detaje nga dosja që e ka fundosur

U shpall në kërkim, arrestohet pas disa orësh ish-kreu i
x

Bota

AstraZeneca zbulon vaksinën që kuron Covid pas infektimit

AstraZeneca zbulon vaksinën që kuron Covid pas infektimit

AstraZeneca, kompania britanike e prodhimit të barnave e bërë e famshme gjatë Covid për zhvillimin e vaksinës me të njëjtin emër, thotë se tashmë ka gati një vaksinë tjetër që e lufton sëmundjen pas infektimit.

Vaksina e re nuk bazohet as te injektimi i proteinave që aktivizojnë organizimin në krijimin e antitrupave, as te injektimi i versioneve të dobësuara të virusit që shkakton Covid, por te injektimi i drejtpërdrejtë i vetë antitrupave.

Terapia e antitrupave të injektueshëm thotë AstraZeneca është efektive në parandalimin e formave të rënda, ose rasteve të vdekjeve te njerëzit me infeksione të buta, ose të moderuara Covid-19, njoftoi të hënën kompania farmaceutike britanike. Njoftimi ka rritur besimin mes shkencëtarëve që garojnë për të zhvilluar mjete për të trajtuar pacientët me koronavirus pa përfunduar në spital.

AstraZeneca tha se terapia e saj e antitrupave, AZD7442 përgjysmoi rrezikun e zhvillimit të rëndë të Covid-19 në rreth 822 pacientë që morën pjesë në provën klinike të fazës së tretë dhe të fundit të testimit.

Pacientët - shumica e të cilëve, 90 për qind, ishin në rrezik të lartë nga sëmundje të rënda dhe kishin sëmundje të tjera morën antitrupat brenda një jave nga shfaqja e simptomave. Analiza e të dhënave doli në përfundimin se vaksina zvogëlonte rrezikun e formave të rënda dhe rastet e vdekjes në 67 për qind nëse ajo bëhej në pesë ditët e para të shfaqjes së simptomave.

AstraZeneca tha se planifikon të diskutojë të dhënat, të cilat nuk i zbuloi me autoritetet shëndetësore dhe planifikon të paraqesë gjetjet e plota të gjykimit për publikim në një revistë mjekësore të rishikuar. Kompania kërkoi në SHBA miratimin urgjent për terapinë në fillim të tetorit pasi një studim zbuloi se ishte efektiv në parandalimin e sëmundjeve të rënda tek individët me rrezik të lartë para ekspozimit ndaj virusit.