Kërko Për

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

Austri, betohen ministrat e qeverisë së tranzicionit

Postuar: 22/05/2019 - 15:14

Ministrat e ri në qeverinë kalimtare të Austrisë janë betuar sot dhe tani ka specialistë në vendet që mbetën të lira pas tërheqjes së gjashtë minsitrave nga e djathta radikale Partia e Lirisë së Austrisë (FPO).
 
Në qeverinë e re të përkohshme, Ministria e Mbrojtjes udhëhiqet nga një ushtarak, zëvendësshefi i Shtabit të Përgjithshëm të Armatës austriake, gjenerali i përgjithshëm Johan Luif, i cili ishte në misionet ndërkombëtare në Kosovë dhe Bosnje e Hercegovinë.
 
Ai, si dhe ekspertët e tjerë – nëpunës të lartë civilë – u propozuan nga kancelari Sebastian Kurz.
 
Ministri i Mbrojtjes është një ushtar me përvojë, zëvendësshef i Shtabit të Përgjithshëm dhe shef i Drejtorisë së Shtabit të Përgjithshëm.
 
Ish-presidenti i Gjykatës së Lartë Eckart Raz do të jetë në postin e ministrit të brendshëm, ish-kreu i resorit social do të jetë ish-shefi i seksionit Ëalter Peltner, i afërt me SPO-së opozitare dhe drejtuesi i kontrollit të fluturimeve Valeri Hakl do të marrë Ministrinë e Infrastrukturës dhe Transportit, ndërsa Ministrinë e Sportit, të cilën e kishte në udhëheqje Heinz Kristian Strahe, tash e ka marrë Juliana Bogner-Strauss, e cila tashmë është në krye të ministres për Çështje të grave dhe zëvendëskancelar është ministri i Financave Hartvig Leger.
 
Në postin e shefes së diplomacisë ka mbetur Karin Knajsel, e cila erdhi në qeveri përmes FPO si kandidate e pavarur.
Parlamenti austriak do të mbajë një sesion të jashtëzakonshëm të hënën, kushtuar çështjes që çoi në rënien e qeverisë, pas videos që tregoi se udhëheqësi i FPO Heinz Kristian Strache ofron për mbesën e miliarderit rus punë shtetërore në këmbim të ndihmës financiare për partinë e tij.
 

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 25/06/2019 - 19:58

SHBA, Izraeli dhe Rusia kanë arritur marrëveshje rreth shumicës së çështjeve sa i përket zgjidhjes së krizës në Siri, ka njoftuar Sekretari për Siguri i Rusisë, Nikolai Patrushev.
 

Postuar: 25/06/2019 - 19:48

Të premten e ardhshme Këshilli Federal do të trajtojë paketën e migracionit.

Postuar: 25/06/2019 - 19:34

Ministri i Jashtëm i Kubës, Bruno Rodríguez tha sot se autoritetet e vendit shprehin mbështejen

Postuar: 25/06/2019 - 18:52

Parashikuesit e motit bënë shaka teksa thanë se “ferri po vjen” në Europë, duke qen

Postuar: 25/06/2019 - 15:43

Një ekspert i OKB-së ka paralajmëruar përballjen e botës me një “aparteid” të shkak

Postuar: 25/06/2019 - 15:33

Asambleja Parlamentare e Këshillit të Evropës votoi për kthimin e Rusisë në këtë dhomë pas një

Postuar: 25/06/2019 - 15:30

Presidenti iranian Hassan Rouhani tha të martën se sanksionet e reja të SHBA kundër zyrtarëve t