BREAKING NEWS

Meteorologu i njohur paralajmëron ndryshimin drastik të motit: Ja çfarë do të ndodhë me temperaturat në 5 ditët e ardhshme

Meteorologu i njohur paralajmëron ndryshimin drastik të motit: Ja
x
BREAKING NEWS

“Ka ende shpresë!”, Shqipëria ‘shpartallon’ portën e Izraelit, Uzuni realizon një magji të vërtetë (VIDEO)

“Ka ende shpresë!”, Shqipëria ‘shpartallon’
x
BREAKING NEWS

"Mund të vriten dëshmitarë"/ Çfarë po paralajmëron Ervin Karamuço: Skenarët janë shumë të frikshëm, shpresoj të mos ndodhin

"Mund të vriten dëshmitarë"/ Çfarë po
x
BREAKING NEWS

Çfarë po kërkojnë? Forcat policore blindojnë Vlorën

Çfarë po kërkojnë? Forcat policore blindojnë
x
BREAKING NEWS

COVID në Shqipëri/ Ministria e Shëndetësisë jep njoftimin e rëndësishëm: Çfarë ka ndodhur në 24 orët e fundit

COVID në Shqipëri/ Ministria e Shëndetësisë jep
x
BREAKING NEWS

“Lufta e Tretë Botërore ka nisur tashmë”, figura e njohur ruse lëshon alarmin: Katastroftë bërthamore...

“Lufta e Tretë Botërore ka nisur tashmë”, figura e
x
BREAKING NEWS

'Fluturon' përsëri nafta dhe gazi/ Bordi i Transparencës ndryshon sërisht çmimet, ja sa do të shiten karburantet

'Fluturon' përsëri nafta dhe gazi/ Bordi i
x
BREAKING NEWS

Kreu i SPAK paralajmëron arrestime të bujshme në radhët e të korruptuarve, zbulon se prokurorët specialë dhe agjentët e BKH po bashkëpunojnë me 20 skuadra të përbashkëta hetimore nga vendet e BE

Kreu i SPAK paralajmëron arrestime të bujshme në radhët e
x

Bota

Autori i njohur në gjendje kritike pas sulmit me thikë, reagon djali i tij

Autori i njohur në gjendje kritike pas sulmit me thikë, reagon djali i

Djali i autorit Salman Rushdie, ka reaguar pas sulmit me thikë ndaj babait të tij, ku deklaron se është ende në një gjendje kritike, por “ndjenja e zakonshme e humorit dhe sfiduese mbetet e paprekur”.

Zafar Rushdie tha se babai i tij kishte pësuar lëndime që i kanë ndryshuar jetën, por ishte në gjendje të fliste me familjen e tij.

Shkrimari 75 vjeçar mbeti i plagosur rëndë pasi u godit me thikë në skenë në një ngjarje në shtetin e New Yorkut.

Ai është përballur me vite të tëra me kërcënime me vdekje për romanin “Vargjet Satanike”, të cilin disa myslimanë e shohin si blasfemi. Personi i akuzuar për sulmin e së premtes është deklaruar i pafajshëm për tentativë vrasjeje.

“Pas sulmit të premten, babai im mbetet në gjendje kritike në spital duke marrë trajtim të gjerë mjekësor në vazhdim”, shkroi Zafar Rushdie në Tëitter.

Familja ishte “jashtëzakonisht e lehtësuar” kur Rushdie u hoq nga një ventilator të shtunën, tha ai, duke shtuar se babai ishte në gjendje “të thoshte disa fjalë”. I dyshuari Hadi Matar, 24 vjeç, akuzohet se ka dalë në skenë dhe ka goditur me thikë indianin të paktën dhjetë herë në fytyrë, qafë dhe bark.

Një gjykatës urdhëroi që ai të mbahej në burg pa të drejtë të lirimit me kusht.