Kërko Për

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

Autoritetet japin alarmin: Vjen dimri, borë, shi dhe acar

Postuar: 16/11/2019 - 23:50

Shirat e rrëmbyeshëm bora dhe ngricat kanë shkaktuar ndërprerje të energjisë elektrike në dhjetëra e qindra shtëpi në Francën juglindore.

Autoritetet vendore i kanë kërkuar njerëzve të qëndrojnë larg rrugëve nga reziku i rreshqitjeve apo renjet e pemëve.

Rreth 300 mijë vetë që kanë mbetur pa energji elektrike në disa qytete. Trafiku hekurudhor është përballur me vështirësi po ashtu.

Makinat e kamionët mbetën të bllokuar në borë dhe shumë rrugë u mbyllën në rajon.  Deri në 20 cm borë u regjistruan në lartësi të ulëta nga niveli i detit dhe mbi 30 cm mbi 300 metra.

Parashikimi i motit në BBC paralajmëron për kushte akoma më të vështira të motit në kontinentin e Evropës që tashmë është përballur me reshjet e para të borës por edhe me përmbytjet në disa vende si Venecia.

Sipas parashikimeve, temperaturat pritet të jenë të ulëta dhe reshjet do të jenë të pranishme përgjatë javës që vjen.

E gjithë zona qendrore e Mesdheut, do të jetë më prekura nga temperaturat e ulëta,dëbora në rajonet alpine dhe përmbytjet në zonat më të ulëta. GJithashtu është edhe mundësia e tornadove në Mesdhe, gjatë fundjavës.  E gjithë kjo, si pasojë e një vorbulle polare që është krijuar mbi rajon.

 

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 07/12/2019 - 19:29

Shtetet anëtare të Bashkimit Evropian duhet të veprojnë së bashku kundër ndryshimit të klimës, nëse dëshirojnë të luajnë një rol kryesor në këtë çështje, deklaroi sot kancelarja gjermane Angela Merkel.

Postuar: 07/12/2019 - 18:31

Greva kundër reformës në pensione ka zhytur Francën në kaos.

Postuar: 07/12/2019 - 17:37

Teksa ka mbërritur tashmë në Madrid, pas turneut në SHBA kjo mbajti fjalime të zjarrta mjedisor

Postuar: 07/12/2019 - 16:51

Një shpërthim gazi në një ndërtesë apartamentesh banimi në lindje të Sllovakisë ka lënë sot sht

Postuar: 07/12/2019 - 16:42

Ndërtuesi britanik që fitoi 105 milionë funte në lotari, i është rikthyer punës.

Postuar: 07/12/2019 - 16:01

Pilotët e forcave ajrore ruse u filmuan teksa fluturonin avionët e rëndë Su-34 në manovrat mbi

Postuar: 07/12/2019 - 15:48

Një grua indiane ka vdekur sot nga plagët e saj pasi iu vu zjarri gjatë rrugës për në gjykatë k