BREAKING NEWS

SPAK në “oborrin” e Ramës, ja si prokurorët po hetojnë dosjen e plotë të “McGonigal” në bashkëpunim me FBI, nga letër-porositë dhe informacionet me inteligjencën amerikane, deri tek marrja në pyetje në fshehtësi të plotë në Nju Jork...

SPAK në “oborrin” e Ramës, ja si prokurorët po
x
BREAKING NEWS

Ja kush janë dy gratë e fuqishme në PS që mund të marrin frenat e qeverisë pas largimit të Edi Ramës, çfarë pritet të ndodhë më 8 dhjetor, socialistët në ankth

Ja kush janë dy gratë e fuqishme në PS që mund të
x
BREAKING NEWS

SPAK para provës së zjarrit”, Sali Berisha injoron drejtësinë dhe vazhdon të mos zbatojë vendimin e gjykatës, pritet refuzimi i tretë ndaj agjentëve të BKH

SPAK para provës së zjarrit”, Sali Berisha injoron
x
BREAKING NEWS

Ilir Meta shumë shpejt arrestohet, prokurorët kanë kopsitur dosjen “CEZ-DIA”, ja çfarë po ndodh brenda SPAK, Romeo Kara nxjerr prapaskenat e bujshme

Ilir Meta shumë shpejt arrestohet, prokurorët kanë kopsitur
x
BREAKING NEWS

“Bomba” e Evi Kokalarit: Ja si SHBA i ka qepur dosjen familjes ‘Berisha’, ju tregoj një nga provat e DASH në dosjen e tij ‘non-grata’ dhe roli i Argitës duke përdorur Jamarbër Malltezin në korrupsion dhe pasurim nëpërmjet pushtetit

“Bomba” e Evi Kokalarit: Ja si SHBA i ka qepur dosjen familjes
x
BREAKING NEWS

Shtohen ethet për Ilir Metën, Sali Berishën dhe 3 ish-ministra të njohur, ja pse drejtësia mund të hapë hetimet për aferën e tyre qindra milionëshe që po iu zhduk shqiptarëve 10 mln dollarë në vit

Shtohen ethet për Ilir Metën, Sali Berishën dhe 3 ish-ministra
x
BREAKING NEWS

Fillojnë ditët e “tmerrit” për Shkëlzenin për aferën e Gërdecit, më 7 dhjetor del para SPAK sekretarja e Aldo Bumçit që mund ta çojë pas hekurave, djali i Berishës në GJKKO më 14 dhjetor

Fillojnë ditët e “tmerrit”  për Shkëlzenin
x
BREAKING NEWS

Fundoset Shkëlzeni dhe ministri i Drejtësisë së Sali Berishës, inxhinierja nxjerr për herë të parë në SPAK faktin që vërteton lidhjet e fshehta të djalit të tij si pronar në hije i biznesit të vdekjes në Gërdec

Fundoset Shkëlzeni dhe ministri i Drejtësisë së Sali
x

Bota

Autoritetet ngrenë alarmin, vendi në pritje të tymit nga zjarret kanadeze

Autoritetet ngrenë alarmin, vendi në pritje të tymit nga zjarret

Zyrtarët norvegjezë kanë lëshuar një paralajmërim alarmues, duke thënë se tymi nga zjarret kanadeze pritet të pushtojë edhe territorin norvegjez.

Shkencëtarët në Institutin Norvegjez për Kërkime Klimatike dhe Mjedisore (NILU) përdorën një model parashikimi për të vlerësuar se si do të kalonte tymi nëpër atmosferë.

Tymi ka lëvizur mbi Grenlandë dhe Islandë që nga 1 qershori, dhe vëzhgimet në Norvegjinë jugore kanë regjistruar përqendrime në rritje të grimcave, tha instituti i pavarur i kërkimit.


“Ne mund të jemi në gjendje të shohim një mjegull ose nuhatje tymi”, tha studiuesi i lartë i NILU, Nikolaos Evangeliou. Megjithatë, theksoi ai, ne nuk besojmë se numri i grimcave në ajër këtu në Norvegji do të jetë aq i lartë sa të jetë i dëmshëm për shëndetin tonë.Siç pritej, tymi shkaktoi shumë probleme me fluturimet që rezultuan në anulime, sipas Administratës Federale të Aviacionit (FAA). Në veçanti, tymi nga zjarret në Kanada vonoi fluturimet në aeroportet e Nju Jorkut të mërkurën.

Administrata Federale e Aviacionit “ngadalësoi trafikun drejt dhe nga aeroportet e zonës së Nju Jorkut për shkak të uljes së dukshmërisë nga tymi i zjarrit”, u tha në një deklaratë.


“Agjencia do të rregullojë vëllimet e trafikut për të marrë parasysh kushtet që ndryshojnë me shpejtësi”, tha FAA. Në fakt koha e pritjes arrinte mesatarisht deri në 120 minuta.

Tymi nga qindra zjarret në Kanada po fryhet më në jug nga era. Qiejt e shumë qyteteve kanë marrë një ngjyrë gri, të mjegullt dhe zyrtarët lokalë po u bëjnë thirrje banorëve të qëndrojnë brenda.