BREAKING NEWS

Zgjedhjet në Itali - Exit Poll-et nxjerrin fituese Melonin, mediat e huaja: Fitorja e saj do të alarmojë pjesën më të madhe të Europës

Zgjedhjet në Itali - Exit Poll-et nxjerrin fituese Melonin, mediat e huaja:
x
BREAKING NEWS

Pandemia e Covid-19, vjen njoftimi i fundit nga Ministria e Shëndetësisë: Ja ç'po ndodh në Shqipëri

Pandemia e Covid-19, vjen njoftimi i fundit nga Ministria e
x
BREAKING NEWS

Britania po 'hap dyert'! Liz Truss gëzon pa masë edhe shqiptarët, zbulohet plani i ri i emigracionit

Britania po 'hap dyert'! Liz Truss gëzon pa masë edhe
x
BREAKING NEWS

Pas akuzave të Deizi Arapit, reagon deputeti i Partisë Demokratike

Pas akuzave të Deizi Arapit, reagon deputeti i Partisë Demokratike
x
BREAKING NEWS

Meta zbardh bisedën me Yuri Kim për Berishën ‘non grata’: Ja çfarë i thashë ambasadores

Meta zbardh bisedën me Yuri Kim për Berishën ‘non
x
BREAKING NEWS

Takimi me ambasadoren Kim, Meta zbardh detajet: Patëm një bisedë shumë të hapur për...

Takimi me ambasadoren Kim, Meta zbardh detajet: Patëm një bisedë
x
BREAKING NEWS

I dogjën makinën për herë të dytë/ Zbardhet dëshmia tronditëse e ‘gangsteres’ nga Bilishti, Deizi Arapi: Shteti të më mbrojë, do më gjejnë në ndonjë kanal, ja me kë kam pasur konflikte

I dogjën makinën për herë të dytë/ Zbardhet
x
BREAKING NEWS

EMRI/ Plas sherri në Dhërmi, 46-vjeçari plagos me thikë të riun, dyshimet e para

EMRI/ Plas sherri në Dhërmi, 46-vjeçari plagos me thikë
x

Bota

Kërcënohet me jetë autorja britanike e “Harry Potter”: Mos u mërzit, e ke ti radhën

Kërcënohet me jetë autorja britanike e “Harry

Autorja britanike JK Rowling është kërcënuar me jetë nga një ekstremist islamik i mbështetur nga Irani, menjëherë pas sulmit të Salman Rushdie.

Shkrimtarja e Harry Potter dhe aktivistja e lirisë së fjalës u revoltua pas tentativës për të vrarë Rushdie në veri të Nju Jorkut, një ditë më parë, kur asaj iu dha kërcënimi rrëqethës në Twitter.

“Lajm i tmerrshëm. Lëreni të jetojë,”- shkruante ajo në rrjetet sociale, por përgjigjia që i erdhi, ishte një kërcënim.

“Mos u mërzit, e ke ti radhën,”- shkruante Meer Asif Aziz, i cili e përshkruan veten në Twitter si një student, aktivist social, aktivist politik dhe aktivist kërkimor.

Në disa nga komentet e tij në internet, Meer Asif Aziz gjithashtu duket se mbështet liderin suprem të Iranit, Ayatollah Khomeini, siç dëshmohet nga një përgjigje e dhënë në një postim në Twitter për "Jazidi shtypës", të cilit Aziz iu përgjigj me një emoji në formën e zemrës. Dhe duke iu përgjigjur një postimi tjetër të diktatorit iranian, Aziz thirri: " I dashur udhëheqës , lufta juaj për botën islame nuk do të shkojë dëm për sa kohë ne brezat e rinj jemi me ju ".

Në një përpjekje për të larguar Aziz nga Twitter, Rowling këtë pasdite postoi: ‘@TwitterSupport ndonjë shans për mbështetje?’

Kritikët kanë akuzuar gjigantin e mediave sociale për ‘standarde të dyfishta’.

Twitter zgjodhi në mënyrë dramatike të mbyllë llogarinë e Donald Trump pas pushtimit të Kapitolit të SHBA nga një turmë e veshur me kapele MAGA pas zgjedhjeve të vitit 2020, por gjithsesi e lejon Khamenei të bëjë kërcënime kundër Izraelit.

Rowling gjithashtu konfirmoi se policia është e përfshirë dhe ka nisur hetimet, duke u thënë ndjekësve të saj: ‘Të gjithëve që dërgojnë mesazhe mbështetëse: faleminderit. Policia është e përfshirë, por heton.

MailOnline ka kontaktuar Twitter për koment.

Rushdie, 75 vjeç, autor i ‘Vargjet Satanike’ u godit me thikë 15 herë teksa mbante një seminar në Nju Jork