BREAKING NEWS

Mbi 900 të infektuar dhe dy humbje, MSH zbardh bilancin e fundit: Si paraqitet situata në spitale

Mbi 900 të infektuar dhe dy humbje, MSH zbardh bilancin e fundit: Si
x
BREAKING NEWS

Gjykata e lartë merr vendimin për dy prokurorët e njohur të SPAK. Zbardhet çfarë u vendos për 'fatin' e tyre

Gjykata e lartë merr vendimin për dy prokurorët e njohur të
x
BREAKING NEWS

GJKKO iu jep goditjen e fortë 2 ish gjyqtarëve të Kushtetueses dhe 5 gjyqtarëve të GJL (EMRAT)

GJKKO iu jep goditjen e fortë 2 ish gjyqtarëve të Kushtetueses
x
BREAKING NEWS

TRAGJIKE/ Kastriot Myftaraj u hodh nga kati i katërt duke i dhënë fund jetës, zbardhet arsyeja e aktit ekstrem, dalin pamje nga vendi ku vdiq gazetari dhe analisti (VIDEO)

TRAGJIKE/ Kastriot Myftaraj u hodh nga kati i katërt duke i dhënë
x
BREAKING NEWS

“Rama nuk ka realizuar një nga qëllimet më të rëndësishme”, Frrok Çupi ‘shigjeton’ qeverinë: Ai nuk ka keq vetëm ministrat, por edhe...

“Rama nuk ka realizuar një nga qëllimet më të
x
BREAKING NEWS

Tronditëse/ Gazetari i njohur shqiptar i jep fund jetës, hidhet nga kati i katërt i banesës (EMRI+FOTO)

Tronditëse/ Gazetari i njohur shqiptar i jep fund jetës, hidhet nga
x
BREAKING NEWS

Dyshime për eksploziv në Rrugën e Kavajës në Tiranë, policia vendos perimetrin e sigurisë

Dyshime për eksploziv në Rrugën e Kavajës në
x
BREAKING NEWS

E rëndë në Tiranë, burri i jep fund jetës, hidhet nga kati i katër i pallatit

E rëndë në Tiranë, burri i jep fund jetës, hidhet nga
x

Bota

Avionë rusë në kufijtë e NATO-s, F-35 në përgjim

Avionë rusë në kufijtë e NATO-s, F-35 në përgjim

Teksa lufta në Ukrainë po vijon në muajin e saj të tretë, provokimet nga ana e Rusisë kanë qenë të shpeshta edhe për vendet e tjera të rajonit.

Dy avionë rusë u panë në kufijtë e Finlandës dhe nga ana tjetër, NATO ka çuar atje avionët luftarakë F-35 ditën e enjte, për të përgjuar avionët rusë.

Kujtojmë se tensionet midis Rusisë dhe nordikëve janë përshkallëzuar që kur Finlanda dhe Suedia paraqitën kërkesat për t’u bashkuar me NATO-n më 18 maj, duke zgjeruar kufirin midis Rusisë dhe aleancës ushtarake.

Norvegjia e ka identifikuar avionin rus si një Mikoyan MiG-31 “Foxhound” dhe një Sukhoi Su-24 “Fencer”.

Qendra e Kontrollit dhe Raportimit Sørreis, në Norvegjinë veriore, ka raportuar për avionët, shkruan Daily Mail.

Suedia dhe Finlanda do të marrin pjesë në samitin e NATO-s në Madrid nga 28 deri më 30 qershor për të forcuar ofertën e tyre për t’u bashkuar me aleancën ushtarake, sipas një njoftimi të bërë gjatë takimit vjetor të Forumit Ekonomik Botëror në Davos.

Finlanda dhe Suedia depozituan aplikimet e tyre së bashku dhe thanë se pushtimi rus i Ukrainës më 24 shkurt i shtyu ata të anëtarësoheshin në NATO, gjë që çoi në tronditjen më të madhe në sigurinë evropiane në dekadat e fundit.

Vladimir Putin ka theksuar në mënyrë të përsëritur zgjerimin post-sovjetik të NATO-s drejt kufijve të Rusisë si një shtytës kryesor i luftës së tij në Ukrainë.

Kryeministrja finlandeze Sanna Marin bëri një vizitë në Ukrainë në kohën e pushtimit rus dhe u fotografua në qytetet Irpin dhe Bucha, ku Ukraina dyshon se trupat ruse kanë kryer krime.

Ajo tha të enjten se veprimet ruse në Ukrainë ishin një pikë kthese për botën dhe se marrëdhëniet me Moskën nuk mund të kthehen në atë që ishin përpara pushtimit të saj.

Më të lexuarat