Kërko Për

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

A bëhet fjalë për pastrim parash? Vihen në shënjestër edhe bankat zvicerane

A bëhet fjalë për pastrim parash? Vihen në shënjestër edhe bankat zvicerane

Postuar: 11/04/2016 - 15:43

Autoriteti i Mbikëqyrjes Financiare FINMA po heton disa banka zvicerane pas zbulimeve me kompanitë “offshore” në Panama.
Sa dhe cilat banka janë të prekura nga FINMA nuk duan të tregojnë në një intervistë për “NZZ am Sonntag”. FINMA dëshiron të dijë se cilat banka kanë punuar me firmën në fjalë në Panama dhe ndoshta kanë shkelur ligjet zvicerane.
 
Fakti se Zvicra është prekur edhe nga të ashtuquajturit “Panama Papers”, presidenti i FINMA, Thomas Bauer, ka pranuar më tutje se jo të gjitha bankat në përputhje me rregullat kundër pastrimit të parave janë në të njëjtën gjendje.
 
Drejtori i FINMA, Mark Branson, u kishte bërë thirrje bankave zvicerane javën e kaluar për më shumë angazhim kundër pastrimit të parave.
 

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 20/07/2019 - 16:32

SHBA pas një dekade e gjysmë sërish dërgon ushtri dhe resurse ushtarake në bazën ajrore në Arabinë Saudite,  pas pershkallzimit të tensioneve në Gjirin Persik.
 

Postuar: 20/07/2019 - 16:17

22 persona që kishin marrë pjesë në hapjen e varrit të faraonit Tutankamon kanë vdekur në rreth

Postuar: 20/07/2019 - 15:05

Të paktën 10 persona kanë humbur jetën,19 janë plagosur  dhe pesë të tjerë janë raportuar

Postuar: 20/07/2019 - 15:03

Komisioni Evropian (KE) miratoi një pako të re të masave për ndihmë në vlerë prej 1.41 miliardë

Postuar: 20/07/2019 - 13:56

Kamerat e sigurisë kanë kapur momentin tronditës kur një adoleshente u qëllua pa ndjenja një natë

Postuar: 20/07/2019 - 13:20

Alarmi për terrorizëm u rikthye sërish në Romë, pasi policia u vu në ndjekje të një 27-vjeçari ng

Postuar: 20/07/2019 - 12:18

Gjendet të vdekur në autostradë një amerikane dhe i dashuri i saj kanadez.