Kërko Për

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

Balenat rikthehen në Manhatan (video)

Postuar: 24/06/2019 - 20:29

Qyteti i Nju Jorkut ka pika të panumërta tërheqëse për vizitorët e saj të shumtë, por tani ka diçka tjetër turistike dhe shumë të pazakontë - balenat.
 
Kohët e fundit duket se gjithnjë e më shumë balenat kanë filluar të shihen në ujrat e Nju Jorkut pranë Manhatanit. Ambjentalistët thonë se kjo është një shenjë inkurajuese se uji po bëhet më i pastër.
 
Shkencëtarët thonë se balenat po afrohen përsëri pranë portit të Nju Jorkut, pas një shekulli, falë cilësisë më të mirë të ujit.
 
Ato filluan të kthehen pak vite më parë, duke tërhequr turistë dhe banorë të vetë qytetit.
 
Kuratori veteran i akuariumeve Paul Sieswerda themeloi organizatën vullnetare Gotham Whale. Grupi mbledh informacione rreth këtyre krijesave dhe i kalon ato tek shkencëtarët.
 
"Ne e bëjmë këtë përmes qytetarëve të zakonshëm që ecin në këtë zonë. Në se shohin një balenë këtu dhe marrin një fotografi për ta dokumentuar këtë, e kalojmë në të dhënat tona", thotë zoti Seiswerda.
 
Shkencëtarët përdorin informacionin për të ndjekur lëvizjen e balenave dhe sigurojnë që anijet e portit të ngadalësojnë shpejtësinë aty ku balenat janë më aktive.
 
Disa anije, si “American Princess”, ofrojnë shëtitje për turistët për të parë dhe për të fotografuar balenat. (VOA)
 

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 23/07/2019 - 11:07

“Sulm ne zemër, vdes presidenti i Turqisë, Rexhep Tayyip Erdogan”. Ky është një lajm që ka qarkulluar në rrjetet sociale, që shkaktoi konfuzion, por që rezultoi të ishte i pavërtetë.

Postuar: 23/07/2019 - 09:54

Një 34-vjeçar, baba i 3 fëmijëve, i ka dhënë fund jetës pasi nuk mundi të merrte përkrahje financ

Postuar: 23/07/2019 - 07:28

Irani njoftoi dje se ka shkatërruar një rrjet me 17 spiunë të rekrutuar CIA amerikane dhe disa pr

Postuar: 22/07/2019 - 21:57

Në Aeroportin Heathrow të Londrës është sekuestruar një sasi floriri me vlerë 4 milionë paund.Mës

Postuar: 22/07/2019 - 20:05

Mediat perëndimore kanë dënuar sot shkatërrimin e dhjetra shtëpive palestineze nga ushtria e Iz

Postuar: 22/07/2019 - 19:55

Sekretari amerikan i shtetit Mike Pompeo tha sot se Britania është vetë përgjegjëse për sigurin

Postuar: 22/07/2019 - 19:39

Pjesa më e madhe e Shteteve të Bashkuara ka përjetuar këto ditë një valë nxehtësie që ka shkakt