BREAKING NEWS

Ndryshim drastik i temperaturave, çfarë pritet të ndodhë me motin ditën e nesërme

Ndryshim drastik i temperaturave, çfarë pritet të ndodhë
x
BREAKING NEWS

Frrok Çupi zbulon emrat e bujshëm që janë hequr qafe nga politika dhe i nxjerr në shesh të gjitha: Azem Hajdari më tha se ‘o do ta vras Berishën, o do më vrasë’, Ilir Meta donte të ekzekutonte Becchettin për 2  milionë euro, ja si e helmuan me kafe amb...

Frrok Çupi zbulon emrat e bujshëm që janë hequr qafe nga
x
BREAKING NEWS

Çfarë po ndodh? Dy shpërthime në Tiranë/ I vendoset eksploziv dy banesave, policia zbardh detaje

Çfarë po ndodh? Dy shpërthime në Tiranë/ I vendoset
x
BREAKING NEWS

Shtohen telashet për Ilir Metën, Kuvendi i kërkon Autoritetit të Dosjeve të publikojë emrat e ish-sigurimsave që janë pjesë e Administratës Publike

Shtohen telashet për Ilir Metën, Kuvendi i kërkon Autoritetit
x
BREAKING NEWS

Zbardhen prapaskenat “bombë”, ja pse Berisha i nxori Metës dosjen e spiunit, dekretimi i Begajt, flirtet me Ramën dhe ambasadoren Kim xhindosën kreun e “Foltores”

Zbardhen prapaskenat “bombë”, ja pse Berisha i nxori Metës
x
BREAKING NEWS

Detaje nga plagosja në Fushë-Krujë/ Zbardhet shkaku pse nisi sherri mes autorit dhe 55-vjeçarit ku agravoi në përdorimin e armëve. Reagon Policia

Detaje nga plagosja në Fushë-Krujë/ Zbardhet shkaku pse nisi
x
BREAKING NEWS

Ballkani era “barut”, zbardhet plani djallëzor që po përgatit Vuçiç bashkë me Putin për Kroacinë, paralajmërohen trazira, ja si situata mund të përshkallëzohet në konflikt të armatosur

Ballkani era “barut”, zbardhet plani djallëzor që po
x
BREAKING NEWS

Skenari i frikshëm në tryezën serbo-ruse, “vijat e kuqe” mes SHBA-së dhe Rusisë mund të ndezin Kosovën, Putin kërkon gjakderdhje në Ballkan

Skenari i frikshëm në tryezën serbo-ruse, “vijat e
x

Bota

Ballkani, “fuçia e barutit” që mund ta hedhë në erë Evropën, ja “Dora e Zezë” serbe që nisi Luftën e Parë Botërore

Ballkani, “fuçia e barutit” që mund ta hedhë

Ballkani është një “fuçi baruti” e Evropës, duke i kthyer sytë nga historitë që ka kaluar. Kanë kaluar 107 vjet nga atentati në Sarajevë. Më 28 qershor 1914, Gavrilo Princip vrau trashëgimtarin austro-hungarez të fronit, Franz Ferdinand, i cili po vizitonte kryeqytetin boshnjak. Një muaj më vonë, më saktë më 28 korrik, Austro-Hungaria i shpalli luftë Mbretërisë së Serbisë, e cila mori përmasa botërore. Bosnja dhe Hercegovina në atë kohë ishte pjesë e monarkisë austro-hungareze. Vrasja e Sarajevës shërbeu si rast për fillimin e Luftës së Parë Botërore. Gavrilo Princip ishte anëtar i organizatës sekrete “Bosnja e re” (nën mbikëqyrjen e organizatës “Dora e Zezë” nga Beogradi), e cila synonte të rrëzonte qeverinë austro-hungareze në Bosnje përmes trazirave, kryengritjeve dhe atentateve të armatosura. Franz Ferdinand pranoi ftesën e guvernatorit të atëhershëm të Bosnjës, gjeneralit Oscar Potjorek, për të inspektuar trupat, për të marrë pjesë në manovrat ushtarake rreth Sarajevës, për të parë tramvajin e parë në Evropë dhe për të vizituar zyrtarisht Muzeun Kombëtar. Gjithashtu, vizita përkoi me 14-vjetorin e martesës së tij me Sofien. Duke qenë se trashëgimtarja e fronit, Sofia, nuk ishte me gjak mbretëror, ajo nuk lejohej të ishte në të njëjtën makinë, ndërsa në Sarajevë nuk zbatoheshin tabu dhe protokolle të tilla. Gjatë vizitës, Sofia do të mund të hipte në të njëjtën makinë me të shoqin, gjë që ishte një dhuratë shumë e menduar dhe e sjellshme nga Franko për të për përvjetorin e martesës. Duke qenë se asgjë nuk kishte ndodhur ndonjëherë në Sarajevë gjatë vizitave të mëparshme të zyrtarëve të lartë austro-hungarezë, siguria nuk ishte veçanërisht e alarmuar apo shumë e rreptë. Dhe gjatë udhëtimit për në Sarajevë, Franz Ferdinand u prit shumë ngrohtë nga boshnjakët, prandaj Sarajeva nuk u konsiderua “territor armik”.

Më të lexuarat