BREAKING NEWS

A është ai politikani që përmendet në përgjime? Reagon për herë të parë Taulant Balla

A është ai politikani që përmendet në përgjime?
x
BREAKING NEWS

Vrasja e gruas shtatzënë, paralajmërohet vendimi drastik në qeveri, ministrja lëshon thirrjen e fortë

Vrasja e gruas shtatzënë, paralajmërohet vendimi drastik në
x
BREAKING NEWS

Karamuço plas deklaratën e fortë dhe ngre dyshime: Droga e Fierit ka lidhje me hakerimin iranian, porositësit përshkruanin...

Karamuço plas deklaratën e fortë dhe ngre dyshime: Droga e
x
BREAKING NEWS

Kokaina masive në Fier, gazetarja nxjerr detajet e pathëna për Çervanaku: E njihnin si bamirës

Kokaina masive në Fier, gazetarja nxjerr detajet e pathëna për
x
BREAKING NEWS

Gara për kreun e forumit rinor të PD, Kokalari ‘sulmon’ Berishën: Kur ke një biznes dhe gabon, fajtori është pronari, po bëheshin gjëra që...

Gara për kreun e forumit rinor të PD, Kokalari ‘sulmon’
x
BREAKING NEWS

“Ç’më duhet mua PD e Primaret, përgjigju”/ Plas sherri në studio, kandidati për Bashkinë e Tiranës i kthehet keq Fevziut: A ka mundësi, programin e ka partia

“Ç’më duhet mua PD e Primaret, përgjigju”/
x
BREAKING NEWS

Deklarata "shokuese" e kandidatit Gert Bogdani: Paratë e krimit...

Deklarata "shokuese" e kandidatit Gert Bogdani: Paratë e
x
BREAKING NEWS

“S’ do lejoj që të valëvitet flamuri i LGBT-së”/ Zotimi i pazakontë i kandidatit në Primaret e PD-së: Nuk shkel mbi...

“S’ do lejoj që të valëvitet flamuri i
x

Bota

Balta, bora, errësira, armët dhe morali, lufta e Ukrainës do të hyjë në një fazë të re të rrezikshme, dimri do të revolucionarizojë konfliktin, ja goditja e madhe që mund të marrë Putin

Balta, bora, errësira, armët dhe morali, lufta e Ukrainës do

Tetëqind vjet më parë ai shpëtoi mbretërinë "Rus" të Kievit nga Mongolët. Në 1212 ai mundi Napoleonin në portat e Moskës. Dhe 80 vjet më parë ai i gozhdoi gjermanët në Stalingrad. Ata e quajnë atë "Rasputitsa". Është stina e baltës dhe e borës. Fusha e betejës fillon t'u bindet urdhrave të tyre qysh në fund të nëntorit, kur shirat dhe reshjet i kthejnë rrugët në përrenj balte të aftë për të përfshirë ushtri të tëra. Është stina e luftës së vdekur. Me mbërritjen e tij, njëmijë e njëqind kilometrat e frontit ruso-ukrainas që nga Kherson shkojnë deri në provincat verilindore të Luganskut do të shndërrohen në një vijë të palëvizshme të ngulitur ku çdo lëvizje do të bëhet e vështirë ose e pamundur. Dhe në fund të dhjetorit do të jetë radha e borës. Më pas stuhitë siberiane dhe minus njëzet temperatura do të ribashkojnë lumenjtë e baltës, duke i shndërruar ato në pllaka rrëshqitëse akulli. Aty automjetet nuk do të fundosen, por burrat do të luftojnë me ngricat dhe sëmundjet si dhe do të lëvizin në hapësira pa strehë dhe mbulesa.

Paralajmërimi i gjeneralit Sergei Surovikin

I pari që e kujtoi këtë ishte, në fillim të tetorit, gjenerali Sergei Surovikin. Përballë vështirësive të hasura në stërvitjen, pajisjen dhe lëvizjen e 300,000 rezervistëve të thirrur për të përforcuar linjat në Donbass, komandanti rus zgjodhi të miqësohej me “Rasputitsa” dhe gjeneralët e tij. Lëvizja e parë ishte asgjësimi i termocentraleve të Ukrainës. Një veprim që do ta bëjë shumë më kompleks furnizimin, komunikimin dhe funksionimin e pajisjeve elektronike të marra nga Perëndimi. E gjithë kjo do t'i privojë ukrainasit nga lëvizshmëria që rezultoi vendimtare në frontin e Kharkiv dhe mundësinë për të shfrytëzuar në maksimum armët më efikase perëndimore, siç janë sistemet raketore Himars të dënuar me palëvizshmëri nga ngrica dhe balta. Dhe kjo do të testojë jo vetëm moralin e luftëtarëve, por edhe atë të civilëve të dënuar me një dimër të errët dhe të ashpër. Sipas Volodymyr Zelensky, dëmi i pësuar nga pothuajse gjysma e infrastrukturës energjetike do të lërë miliona njerëz në mëshirën e ndërprerjeve të vazhdueshme. Një situatë me të cilën sipas Sergey Kovalenko, kreu i furnizuesit kryesor privat të energjisë Yasno ukrainasit do të duhet të jetojnë së bashku të paktën deri në fund të marsit. Një situatë e cila kujton komisioneri i politikës së jashtme të BE-së Josep Borrell kërcënon të bllokojë infrastrukturat e ngarkim-shkarkimit në porte, duke e bërë të pamundur "eksportin e produkteve ushqimore".

Strategjia e Putinit

Sigurisht, nuk do të jetë e lehtë as për rusët. Nuk është rastësi që Surovikin zgjodhi të braktisë Kherson, t'i besojë demarkacionin e frontit jugperëndimor në lumin Dniepr dhe të zhvendosë mijëra burra të thirrur për të përforcuar pozicionet në Lugansk dhe Donetsk. Paqëndrueshmëria e "Rasputitsa" do të jetë vendimtare mbi të gjitha në Donetsk. Këtu Surovikin duket në fund të shkurtit. Në atë moment, dislokimi i shumëpritur i 300,000 trupave të mobilizuara dhe rifillimi i luftës së lëvizshme mund t'i mundësonte atij një kundërofensivë komplekse për pushtimin e asaj 45 përqind të territoreve të rajonit ende në duart e Ukrainës. Ky veprim do t'i lejonte Moskës të shpallë fitoren dhe të nisë negociatat. Por edhe planet ruse nuk mund të shmangin trajtimin e grackave të "Dimrit të Përgjithshëm".

Goditje dhe për rusët

Gjithashtu sepse ata që qëndrojnë në të ftohtë dhe vuajnë rreziqet e ngricave, pajtohen me moralin e ulët të ushtarëve të tyre. Dhe nga ky këndvështrim, avantazhi duket se është në anën e ukrainasve. Për të siguruar këpucë dhe uniforma dimërore për trupat tashmë në front dhe për 300,000 mobilizuar Surovikin (flitet për një mobilizim të ri të mundshëm prej të paktën 500,000 burrash) duhej të priste mbërritjen e pajisjeve të dërguara me nxitim nga Bjellorusia. Ose, më keq, t'i lënë ushtarët të varen nga koleksionet e lançuara në Telegram nga blogerë të vendosur për të mbështetur përpjekjet për luftë të Kremlinit. Nga ana tjetër, ukrainasit mund të llogarisin në 500,000 uniforma dimërore që vijnë nga Kanadaja, 25,000 të furnizuara nga Britania e Madhe dhe materiale të tjera të premtuara nga Gjermania.